Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jaké jsou výhody a stinné stránky elektrokol?

23.8.2021 18:03

Elektrokola patří mezi dopravní prostředky, které jsou v posledních letech neustále populárnější. Mají totiž mnohé výhody. Na druhou stranu s nimi mohou být spojeny i některé stinné stránky.

Bookmark and Share

 

Elektrokola jsou populární od roku 2010

 

První bicykl byl vynalezen jistým Karlem Draisem už v roce 1817. Tento dopravní prostředek tedy existuje přes 200 let. Již na konci 19. století přitom začala vznikat kola s využitím elektromotoru. Své současné podobě se nicméně ani zdaleka nepřibližovala. Moderní elektrokola jsou v kurzu zhruba od roku 2010, takže v současné době existují v řadě variant. Některé jsou přitom vhodné do města, další představují vhodný dopravní prostředek spíše do terénu. Jednotlivé bicykly se navíc liší i dalšími vlastnostmi (např. typem akumulátoru), takže na jedno nabití je možné ujet rozdílnou vzdálenost. Prohlédnete-li si ostatně nabídku obchodů jako Insportline, sami se o tom můžete přesvědčit. 

 

Největší výhody elektrokol 

 

Ačkoli pro jízdu na delší vzdálenosti využijete asi především automobil, jedna z výhod elektrokol spočívá v tom, že ujedete delší vzdálenost, která může činit na jedno nabití baterie 60 až 120 km. Jistě, sportovci takovou trasu zvládnou i na běžném bicyklu, nicméně vzhledem k tomu, že jsou elektrokola poháněna kombinací lidské síly a elektrické energie, tuto vzdálenost může urazit každý. Musíme ale doplnit, že počet ujetých kilometrů závisí i na typu terénu, v němž se budete pohybovat.

 

Pokud vám v každém případě činí potíže jízda v kopcovitém terénu, tento dopravní prostředek nepochybně oceníte. Kopce totiž s jeho pomocí zvládnete vyjet daleko snadněji, takže se nemusíte obávat, že někde uvíznete. Navíc se jedná o vhodný dopravní prostředek i do práce. Spousta lidí by se totiž ráda vydala do zaměstnání na kole, nicméně jim vadí, že se zapotí, což zde zase tolik nehrozí.

 

 

Elektrokolo je navíc vhodným dopravním prostředkem pro osoby s nějakým handicapem. Hodí se totiž např. i pro jedince s horším zdravotním stavem, pro které by jinak mohla jízda na kole představovat určitá zdravotní rizika. Kromě toho roli nehraje ani věk, stejně jako tělesná hmotnost. Zkrátka a dobře bicykl s elektrickým pohonem může být výtečným řešením pro sportovní či cestovatelské aktivity prakticky pro každého jedince nezávisle na zdraví, věku nebo váze. 

 

Stinné stránky elektrokol 

 

Předně musíte počítat s tím, že elektrokola jsou těžší, neboť jejich hmotnost se pohybuje od 20 do 30 kg. To může být pro někoho určitá překážka, neboť to v některých případech vyšší váha znesnadňuje manipulaci. Tyto bicykly se navíc pouze lidskou silou ovládají poněkud namáhavě, takže pokud dojde k vybití baterie, může to být opět problematické. Ačkoli lze baterii nabít ve 230V zásuvce, měli byste vždy dobře vědět, jak moc je nabitá, abyste nezůstali někde v kopcích nemile překvapeni. 

 

Elektrokola jsou také dražší než běžné bicykly. V současné době činí pořizovací cena nejlevnějších produktů více než 15 000 Kč, což už může pro někoho hodně, nicméně mnohé stojí ještě mnohonásobně více. Na druhou stranu ani špičková jízdní kola neseženete za „hubičku“. Kromě toho existují i výtky, že vlastně nejde o fyzickou aktivitu. Jenže určitou energii musíte na elektrokole rovněž vydat, což navíc platí i pro jedince, kteří na běžném bicyklu vyrazit nemohou. Nejen pro ně se tedy jedná o velmi dobré řešení. 

 

Diskusní fórum pro: "Jaké jsou výhody a stinné stránky elektrokol?"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |