Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Seznamte se s městským fenoménem - sdílení kol

13.6.2012 13:55

Iniciativa NiKOL pořádá v týdnu od 18. do 24. června happening v Praze na Rašínově nábřeží, kterým chce představit veřejnosti pozitiva sítí sdílených kol, jež zdárně fungují v řadě světových metropolí.

Bookmark and Share

V adekvátní vzdálenosti od sebe budou umístěny dvě automatické půjčovní stanice s několika koly, které si budou moci zájemci půjčit, projet se k protějšímu stojanu a zde je zase navrátit, vše za pomoci tzv. smartkarty. Na místě budou připravení dobrovolníci, kteří budou půjčování koordinovat a diskutovat s kolemjdoucími na téma bikesharingu a obecně cyklistiky v Praze. Zájemci budou moci také podepsat apelační petici „Za veřejné půjčovny kol pro Prahu“ a vyplnit dotazník, díky němuž skupina NiKOL zjistí, jak Pražané přistupují k cyklodopravě ve svém městě a jak by se jim zamlouvalo případné zřízení rozsáhlejší sítě pouličních půjčoven. Akce bude probíhat každý den vždy od 10 do 18 hodin.

 

Happening má záštitu Komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu a je financován z příspěvku Nadace O2 Think Big, dále akci podporuje společnost Homeport (ta nám zapůjčí svou technologii - stojany a kola), sdružení Auto*Mat, cyklodílna Bajkazyl a Nadace Partnerství.

  • Princip bike sharingu

Ve vymezené oblasti (město, univerzitní kampus etc.) má skupina uživatelů k dispozici určitý počet jízdních kol. Člověk si snadno kolo vypůjčí na jednom místě, až dojede k cíli, může jej bez potíží odložit na místě jiném. Protože ne všichni potřebují bicykl najednou a ne všichni míří stejným směrem, urazí za den jedno kolo v průměru mnohem víc cest, než kdyby mělo jednoho majitele. Bikesharingové systémy jsou nejčastěji realizovány sítí automatizovaných pouličních stojanů.

  • O iniciativě NiKOL

Skupina podporující myšlenku vzniku sítě sdílených kol v Praze se seskupila kolem Tomáše Sýkory, finalisty soutěže Tvůj příběh zpravodajského serveru iDnes. Hlasy příznivců chápal především jako nadšení lidí pro ideu vyjádřenou jeho soutěžním mottem: “Chci Prahu plnou cyklistů. Půjčovny kol po centru!” Nápad iniciativa šíří dále mezi spoluobčany, hovoří s nimi o možnostech Prahy, hledá zastání u politiků a tvoří tvář potencionální sítě sdílených kol - NiKOL. Mimo happeningu stojí inciativa NiKOL za apelační peticí Za veřejné půjčovny kol pro Prahu a za informačním webem o bikesharingu: www.nikol-praha.cz.

 

Tomáš Sýkora

Diskusní fórum pro: "Seznamte se s městským fenoménem - sdílení kol"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |