Cykloserver.cz

Aktuality

Cyklomaratóntour vo vlastnej šťave

3.7.2012 13:55

Poslednú júnovú sobotu pokračoval Cyklomaratón Tour partnerským podujatím na Slovensku. Bratislava hostila pretekárov v oblasti Devínskej Kobyly. Maratón Okolo Bratislavy bol vyhlásený za neoficiálne majstrovstvá Česko-Slovenska.

Bookmark and Share

Jedna z náročnejších tratí v bratislavskom regióne preverila pretekárov na 55 kilometrovej trati s prevýšením 1600 m, ktorá išla na dvoch rovnakých okruhoch a 32-kilometrovej trati s prevýšením 900 metrov. Počasie v deň závodu sľubovalo pretekárom „kúpanie sa“ vo vlastnej šťave, nakoľko už ranné teploty dosahovali hodnoty okolo 30°C. Do štartovného koridoru sa postavilo 206 dospelých a 24 detských pretekárov.

V Líščom údolí v bratislavskej Karlovej Vsi sa už po druhý krát zišla česká a slovenská amatérska elita, aby si podelili majstrovské tituly v maratóne. V centre pretekov to od rána nezaváňalo len súťažnou atmosférou, ale aj kulinárskymi pochúťkami, ktoré si pripravovali náhodný rekreanti v blízkosti prezentácie na priľahlých lúkach. Pretekári si do 10:30 hod. mohli vyzdvihnúť svoje štartovné čísla a ostrý štart bol plánovaný na 11:30 hod. Podľa môjho názoru mohol byť štart o hodinku skôr. Všetky kategórie na oboch tratiach štartovali naraz.

Krátky úsek sme šliapali po asfaltovej ceste k budove SHMÚ. Pelotón sa krásne natiahol, a tak pri vjazde do lesa nebola vôbec tlačenica. V prvom vážnejšom stúpaní som si poplietol radenie a musel som zosadnúť z bicykla. Bolo to asi spôsobené tými 29 °C, ktoré už v túto obednú hodinu úradovali v lese. Prvé stúpanie som „regulérne“ vytlačil. V Jezuitských lesoch som ešte nikdy nejazdil, napriek tomu by som mohol povedať, že som domáci pretekár. Snažil som sa vnímať trať tak, aby som si to tu trocha poobzeral.

Nasledujúci rýchly singel som si užil, následne nás čakalo dlhšie stúpanie. No to som na tejto trati zažil v sobotu ešte veľa krát. Stúpanie Mokrým jarkom mi znepríjemňovali komáre, o to väčší dôvod som mal šliapať v sedle. Trať bola suchá a lesné chodníčky boli „luxusne“ zjazdné. Nádherné prostredie Devínskej Kobyly som si užíval. Zjazdy, výjazdy a 180° otočky boli charakteristické pre tento pretek. Na 20. kilometri sme sa konečne ocitli pri občerstvovacej stanici. „Vedúci miestneho lokálu“ nás lákal na rôzne dobroty, ktoré mal pre nás pripravené. Najdôležitejšia v týchto horúčavách bola voda a až po krátkom osviežení som rozmýšľal nad jedlom. V ponuke bola dokonca sekaná. Po povinnej zastávke, ktorá mohla byť na trati pokojne ešte jedna, som sa opäť vrhol do boja s traťou a samozrejme s letnou horúčavou.

Krátke asfaltové stúpanie nás doviedlo na ďalšie krásne lesné chodníčky. „Štipľavé“ stúpania som šliapal v sedle, a o chvíľu som opäť hravým kľukatým zjazdom míňal „vedúceho bufetu“. Popri Švábskom vrchu som prišiel k stanovisku, kde dvaja regulovčíci lákali pretekárov do druhého kola. Moja voľba bola jasná a zamieril som k smerovke „cieľ“. Tu ma čakal už len krátky zjazd lesom a jednoduchý asfaltový úsek až do cieľa.

Okolo Bratislavy je naozaj pretek v krásnom prostredí. Náročná trať s krátkymi výjazdmi a rýchlymi technickými zjazdmi dala určite každému pretekárovi zabrať. Do toho poriadna letná horúčava a boj o dobré umiestnenie nebol jednoduchý. Na 52-kilometrovej trati sa najlepšie v mužskej kategórii umiestnil Stanislav Hejduk z tímu Madeta Fitness Specialized s časom 2:17:30 a najrýchlejšia žena z tímu CK Svätý Jur bola Zuzana Juhásová, ktorá dosiahla čas 2:56:51. Na krátkej trati dominoval Jaroslav Štvrtecký z tímu Dema Racing Team s časom 1:26:46 a najrýchlejšia žena bola Veronika Gandžalová z tímu CK Svätý Jur s časom 1:47:17.

Ešte by som chcel vyzdvihnúť výkony pretekárov z nášho klubu MTB Kolečko. Na dlhej trati sa v kategórii ženy 30-39 rokov na 3. mieste umiestnila Katarína Belzárová s časom 3:54:48, v kategórii ženy 40-49 rokov dokončila na 1. mieste Monika Palečková s časom 5:17:46 a v kategórií ženy 50-59 rokov prišla ako prvá Janka Madarászová s časom 3:45:16. Mužská časť tímu si taktiež nepočínala zle. Na dlhej trati sa umiestnil na 5. mieste Juraj Surový /50-59r./, 14. miesto patrilo Milošovi Belzárovy /40-49r./, a na krátkej trati vybojoval Martin Daniel /24 r. a viac/ s časom 2:14:58 pekné 28. miesto.