Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

1000 mil pouze se spacákem

8.7.2013 10:55

Již brzy poznáme nejrychlejšího bikera extrémního ultramaratonu napříč Československem Craft 1000 Miles Adventure. Téměř týden stačil nejrychlejším závodníkům, aby přejeli z nejvýchodnější dědiny Slovenska do nejzápadnějšího cípu Čech.

Bookmark and Share

Organizátor Jan Kopka již netrpělivě očekává v cíli ve Skalné u Chebu příjezd prvních dobrodruhů. Na čelních místech se schyluje k bitvě, závodníci jsou silně motivovaní, na trati se pohybují jen s nepatrnými rozestupy. Vzdálenost 400 km z poslední kontroly v Jizerských horách do cíle ve Skalné plánují urazit non-stop jízdou bez spánku. Jejich souboj bude opravdu napínavý, dorazí do cíle jako první závodník s číslem 57 Jan Tyxa, následovaný číslem 96 Ladislavem Bimonem, nebo konečným pořadím zamíchá na třetím místě jedoucí účastník všech předešlých ročníků Filip Degl?

  • Pár slov pořadatele

Většina závodníků již překročila hranice do Čech. Letošní ročník je na rozdíl od předešlých zajímavý příznivým počasím, díky kterému se jeho průběh značně zrychlil. Závodníci mají velké ambice, soustředí se pouze na trasu, tempo a snaží se vyvarovat jakýchkoli zdržení a zastávek. To samé se týká jejich bagáže, nevezou téměř nic. Průběžně první Honza Tyxa se vybavil pouze malou rámovou brašnu, ve které má všechno včetně spacáku. Kromě krátkého oblečení, co má na sobě, už neveze nic dalšího. Na můj dotaz, co bude dělat, když se ochladí, bez zaváhání vytáhl slabý péřový spacák, omotal si jej okolo sebe a udělal si z něho, jak sám říká, „péřovku“. Všichni přijíždějí nadšeni z trasy a plni zážitků, nikdo s podlomenou psychikou, jak tomu bývalo v minulosti,“ sdělil své postřehy z průběhu letošního závodu hlavní organizátor Jan Kopka

  • Checkpoint č. 3 v Jizerských horách zahájil svůj provoz

Od sobotního večera je pro závodníky připraven třetí kontrolní bod u Raspenavy v Jizerských horách. Do dnešního dne jej navštívilo již devět závodníků. Organizátoři netrpělivě očekávají příjezdy dalších. Dnes na CP 3 způsobila rozruch přítelkyně jednoho závodníka, která mu tam přivezla jeho oblíbené banány. Jelikož cílená pomoc je pravidly závodu přísně zakázána, přinesla jich rovnou 5 kg i pro ostatní závodníky.

  • Checkpoint č. 2 čelí náporu závodníků

Přesto, že se čelo závodu nachází nedaleko před cílem, na druhý kontrolní bod ve Františkově v Jeseníkách proudí stále další a další závodníci. Zde se mohou rozhodnout, zda budou pokračovat dál na trati, nebo ukončí své působení v závodě.

Padne-li rozhodnutí skončit na CP 2 ve „Finish 500 mil“, jsou závodníci uvedeni ve výsledcích jako „Finisher 500“. V opačném případě při rozhodnutí pokračovat dál, musí závod dokončit do cíle ve Skalné. Pokud se tak nestane, je ve výsledcích uvedeno, že závod nedokončil, přestože prošel CP 2 na 500 mílích.


CP 2 se dočkal první ženy v polovině trati. Stejně jako v loňském roce jí byla nezastavitelná Vlaďka Vozáková. Všechny přítomné vítala spokojeným úsměvem, dala si tradiční kávu a cigaretu a po dvou hodinách se vydala opět na trať. Jelikož pověst „úplně obyčejné ženské“ Vlaďku předchází, mužští závodníci z ní mají veliký respekt a neustále hlídají její pozici.


Také Jarda Jisl, jediný koloběžkář na trati, dosáhl CP 2, doplnil energii a opět se vydal dál. Je vidět, že krize ze Slovenska statečně překonal a snaží se splnit předsevzetí, které si dal, že se stane prvním koloběžkářem v historii závodu, který dokončí dlouhou trasu 1000 mil. Jardův loňský předchůdce, plzeňský koloběžkář Václav Jun, dojel „pouze“ do Jeseníků, kde závod ukončil.

 

Handicapovaný závodník Richard Štěpánek se s nástrahami těžké trasy potýká na výbornou, a má náš velký obdiv. Na trati se nachází spousta záludných míst, k jejichž překonání je třeba hrubé fyzické síly. Richard na svých výkonech jen dokazuje, že pokud má člověk pevnou vůli a odhodlání, zvládne téměř nemožné! Podle posledních zpráv se Richard nachází v Oderských vrších a postupně se blíží ke kontrolnímu bodu ve Františkově v Jeseníkách.

Své putování v cíli Finish 500 ve Františkově v Jeseníkách již ukončilo 12 bikerů. Jedním z finisherů se stal Němec Uwe Mosig, kterého trápila kolena i achilovka, a postěžoval si na trasu, kde nečekal tolik tlačení, chození či brodění. Svoje putování na CP 2 ukončil i italský závodník Pier Giovanni Delorenzi. I přes všechny problémy těmto mílařům gratulujeme k ctihodnému výkonu.

  • První běžec v Oderských vrších, ostatní bojují na Slovensku

Maďarský běžec István Rudolf se pohybuje na první pozici v kategorii běžců. Čekají ho Oderské vrchy a dále směr Jeseníky k CP 2. Vůči svým soupeřům, kteří ještě bojují ve slovenské divočině s hojným výskytem medvědů, získal náskok neuvěřitelných 250 km. Účastník všech tří ročníků Petr Ozogán a dva nováčci na trati Jan Sommer a teprve osmnáctiletá Barbora Hanzalová se však nenechají odradit a pokračují podle svých individuálních plánů.

  • Nebezpečný ohradník zranil několik bikerů

Závodníci nemají na trati o nečekané nástrahy opravdu nouzi. Své by o tom mohlo vyprávět hned několik závodníků, kterým cestu zkřížil ve vysoké trávě ukrytý ohradník. Někteří nečekaný pád přes řídítka přečkali bez vážnější úhony. Martin Malár, který na inkriminované místo dojel za tmy pouze za svitu čelovky, bohužel takové štěstí neměl a s přetrvávajícími bolestmi hlavy a krku dojel do CP 2, kde závod ukončil. Závodník David Charypar si z incidentu s ohradníkem přivezl tržnou ránu na nose, která mu byla v CP 2 odborně ošetřena. Poté se vydal na trasu vstříc dalším dobrodružstvím.

  • CP 1 u Trenčína ukončila svoji činnost

Vzhledem k tomu, že převážná část závodníků opustila území Slovenska, a hlavní startovní pole se pere s nástrahami v české části závodu, ukončil svoji činnost první kontrolní bod CP 1 u Trenčína. Již tradičně mu šéfoval trasér slovenské části závodu Pavol Chrenčík, ten musel čelit občasným výtkám některých závodníků kvůli extrémní náročnosti trasy. Jeho stanovisko k těmto výtkám je jasné: „Neviem či budú radi pretekári, trvám totiž na tom, že extrémny závod musi mať extrémnú trasu.“

  • Redaktoři Cykloserver.cz na trati

Všichni tři, Pavel Macháček, Milan Silný a Honza Vlasák jsou stále na trati a s většími či menšími problémy postupují kupředu. Pavel Macháček v Prievidzi kupoval komplet nové zadní kolo a v Teplicích přední plášť. Milan Silný pro změnu jede všechny sjezdy s GPS v ruce, aby zamezil otřesům. Jeho přístroj se totiž začal při otřesech vypínat a nezaznamenaná trasa by mohla pro závodníka znamenat penále nebo i diskvalifikaci. Honza Vlasák jede tradičně svým rozvláčným tempem, v kontrolních esemeskách je ovšem nezvykle skoupý na slovo, takže o jeho stavu toho moc nevíme.


Další info o závodu na www.1000miles.cz nebo www.jankopka.cz.

 

Daniel Černý

foto:1000miles.cz

Diskusní fórum pro: "1000 mil pouze se spacákem"

Názor Autor Datum a čas
RE: 1000 mil pouze s... H. Vlasák 5. 8. 2013, 11:46

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu