Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Nenechte se na kole ničím překvapit aneb tipy na základní cyklovýbavu

6.9.2017 09:56

Cyklistická sezóna stále zdaleka nekončí, tak sednout na kolo a hurá na cyklovýlet! Na co není radno při vašich vyjížďkách zapomenout a proč je důležité do základní cyklistické výbavy investovat? Vyberte si pořádné cyklistické vybavení ve specializované prodejně Harfasport.cz, kde na vás čeká opravdu široké portfolio zboží a služeb po celý rok!

Bookmark and Share


Helma na kolo jako priorita


Nejdůležitější položku na našem seznamu představuje z hlediska bezpečnosti správně padnoucí helma na kolo oceněná bezpečnostními certifikáty. Nepodceňte výběr helmy, může vám to doslova zachránit život. TIP: Kvalitní a cenově dostupné helmy nabízí např. výrobce Giro. Maximální ochranu poskytne výrobce POC na základě nejnovějších inovací zaměřené primárně na bezpečnost.


Co by nemělo chybět v cyklistickém šatníku


V šatníku cyklisty najdeme v každém případě cyklistický dres a kalhoty. Kvalitní cyklistické oblečení je prodyšné, odolné vůči vodě a větru, termoizolační, ale také splňuje bezpečnostní specifika díky výrazným barvám a reflexním prvkům. Největší výhodou cyklistických kalhot je vložka, která zabraňuje otlakům a jiným negativním následkům jízdy. Kromě toho výrobci používají pro zvýšení komfortu ploché, popřípadě lepené švy.

Slunečno, či deštivo – připravte se na všechno


Cyklista by měl být předvídavý a počítat s tím, že jasná obloha ho nebude provázet po celé vyjížďce. V létě jsou ideálním řešením při náhlém ochlazení návleky a lehká dobře skladná cyklistická bunda, která se liší od běžné sportovní větrovky prodlouženými zády zabraňujícími nachladnutí ledvin apod. Pro chladnější počasí se obecně při sportu doporučuje více lehčích vrstev nežli méně silnějších. První vrstvu tvoří funkční prádlo, které udrží tělo v teple, odvádí optimálně pot, ale také zabraňuje zápachu díky antibakteriálním materiálům. TIP: Značky, které jsou ve svém oboru špičkou, jsou např. Castelli, či Gore s patentovaným materiálem GORE-TEX® a WINDSTOPPER®.


V šuplíku cyklisty také nechybí cyklistické rukavice, cyklistické ponožky, nákrčník a čepice. Neméně praktickým zlepšovákem jsou cyklistické tretry dle jízdního stylu, s nimiž se výrazně zvýší efektivita šlapání. Pokud si cyklistické tretry pořídíte, vyzkoušejte je nejdříve někde na trávníku, kde budete počítat s možným pádem. Sžití s tretrami chviličku trvá, tak na to buďte připravení. Kvalitní tretry hledejte např. od výrobců SCOTT, Bontrager nebo Northwave.

Speciální cyklistický batoh vám zpříjemní cestu


Náhradní vrstvu oblečení uložíte do batohu, nejlépe s integrovaným rezervoárem na vodu (Camelbak), a tak nebudete muset stavět pokaždé, když vás přistihne po cestě žízeň. Cyklistické batohy respektují prohnutí zad při jízdě, stejně jako disponují odvětráním zad, čímž se liší od běžných batohů.


Do batohu schováte také nějakou svačinku – ideálně proteinovou tyčinku pro dobití energie. Sportovní výživa je vhodná zejména z důvodu, že vás při opouštění energie „nakopne“ okamžitě a nasytí na dlouhou dobu, na rozdíl od běžných sladkých tyčinek, které obsahují především monosacharidy. Kvalitní proteinová tyčinka má vysoké procento bílkovin důležité pro budování svalů a pro regeneraci po sportovním výkonu, ale také vitaminů díky sušenému ovoci.
 
Světlo, šero, nebo tma – uvidíte skvěle za každé situace


Již byla řeč o prozíravosti ohledně měnícího se počasí, kromě toho mějte na paměti, že se můžete na kole z různých důvodů zdržet až do setmění. U cyklistického osvětlení za účelem vidění za tmy sledujte zvláště počet lumenů, LED diod a kužel světla. Pro vaši bezpečnost nepodceňte viditelnost a pořiďte si také bezpečnostní světlo a blikačku.


Pro ochranu očí před UV zářením, nečistotami, štěrkem aj. nezapomínejte na cyklistické brýle. Oproti běžným brýlím jsou přizpůsobené sportu svým tvarem, materiálem – polykarbonátem, který se v případě velkého nárazu rozbije na neostré dílky, a dalšími specifikami zorníků. Narazíte na brýle s vyměnitelnými zorníky, které vyměňujete na základě světelných podmínek, na brýle fotochromatické (samy se zabarvují), či na brýle s polarizačními zorníky.


Píchlá duše vás nevyvede z míry


Na co je třeba v neposlední řadě myslet? Pochopitelně na možnost defektu a jiné závady. Bez náhradní duše (správné duše – optimální ventilek a rozměr) byste na cestu neměli vůbec vyrážet. Na dojetí může posloužit také lepení. Kromě toho byste měli vozit s sebou také pumpičku, montpáky a nářadí. Nemusíte mít strach, že byste s sebou táhli velikou brašnu plnou náčiní, výbava je přizpůsobená pro jízdu svou nízkou hmotností a skladností. Doporučujeme pořídit kupříkladu podsedlovou brašnu, kam nářadí uložíte a téměř o něm nevíte.


Než vyrazíte vstříc novým cyklistickým zážitkům, udělejte revizi ve svém vybavení. Dáte nám za pravdu, že investice do kvalitního sportovního vybavení se vám mnohokrát vrátí v komfortu a bezpečnosti.
 

- inzerce -

Diskusní fórum pro: "Nenechte se na kole ničím překvapit aneb tipy na základní cyklovýbavu"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |