Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Víno, burčák, léto a časovka na horských kolech

14.9.2016 09:42

Titulek reportáže výstižně charakterizuje v pořadí 14. závod letošní série Kolo pro život - Znojmo Burčák Tour Kooperativy, který se uskutečnil v sobotu 10. září na pohostinné Jižní Moravě.

Bookmark and Share

Vzhledem k umístění a vizitce pořadatelského města Znojma, se spousta závodníků, včetně rodin s dětmi, rozhodla přijet do dějiště 3. ročníku Burčák Tour s předstihem a udělat si tu prodloužený víkend od pátku až do pozdního nedělního odpoledne. Počasí atakující 30° tropy připomínalo spíše konec července, což působilo radost všem, kteří si chtěli užít sklípky, ochutnávky vína, koupání, prohlídku města a okolí a samozřejmě sobotní pohodové kratší trasy. Zato bikeři, kteří se přihlásili na hlavní trasu B a sledují celoroční bodování do soutěže Prestige Trophy, tušili, že to nebude jednoduchých 57 km, protože v rovinaté krajině nenajdou prakticky žádná místa, kde by si během jízdy odpočinuli. Některé ze tří tras B, C, D nebo dětského seriálu ČT Déčko Junior Trophy se ve Znojmě zúčastnilo téměř 2400 závodníků a závodnic, a to je číslo, které je zatím rekordní pro letošní ročník série KPŽ a historicky druhé nejvyšší účastnické číslo vůbec. Jasně se ukazuje oblíbenost místního závodu i nádherné lokality.
 
Den odstartovaly hned ráno kategorie těch nejmladších od zkušenějších starších kluků a holek ve věku 12 – 13 let až po roztomilá mrňata na odrážedlech. Trasa byla vytyčená ve stínu pod stromy parku u Louckého kláštera a díky jednomu z nejrovinatějších profilů, spousta dětí půl hodiny po poledni ještě vyrazila na 18 kilometrovou nezávodní Fitness jízdu. Ta byla lákavá i pro jejich dospělý doprovod. Ochutnávky burčáku, vína, sladkých medových koulí a koláčků či vinných hroznů, průjezd vřesovišti a vinicemi u Kraví hory ... to vše dodalo vyjížďce parádní kulisu, všichni si ji užili a v cíli nešetřili chválou.
 
Hlavní závod B startoval stejně jako v předchozích dvou ročnících na Masarykově náměstí, v historickém centru Znojma. Start byl odložen o několik minut, ale na skvělé atmosféře se nic nezměnilo. Mírné zpoždění bylo způsobeno nečekanou zprávou o opravě silnice v úvodních kilometrech, kdy byla čtyřproudá tepna vedoucí městem v nejspodnější části zúžena do jednoho jediného pruhu. Loni se zde jelo běžně přes 70km/h, což by se tuto sobotu rovnalo hazardu, a tak na vše bedlivě dohlížely pořadatelské vozy a pořadatelé s píšťalkami zase uklidňovali nadržený dav závodu chtivých bikerů.

Ti si to následně rozdali v prvním krátkém stoupání za Oblekovicemi. Zde se také oddělila čelní skupina zhruba 30 závodníků, která dále jela osamoceně v tempu, za které by se nestyděl kdejaký hobby závodník na silničním kole po hladké a rovné silnici. Skupinka vydržela až ke Strachoticím, tady se to díky pravoúhlým zatáčkám mezi poli sjelo se stíhajícími skupinkami do nekonečného hadu. Štrúdl se ale kvůli rozdílé výkonnosti jednotlivých cyklistů velmi rychle natrhal. Hrozily pády, protože vysoká rychlost, úzké průjezdné cesty a výmoly od traktorů byly pro spousty závodníků zrádné a často osudové.

Kolem Zámeckého rybníka se už všichni připravovali na první občerstvovací stanici, výměnu bidonů a doplnění zásob před následným dlouhým a mírným, ale o to náročnějším výjezdem k Ovčímu vrchu. Výšlap byl zakončen nejprudším stoupáním na celé 57 km trati, ale také nejhezčím výhledem. Právě v této části se u většiny borců rozhodovalo, v jakém čase a pořadí dorazí až do cíle – stoupání totiž dokázalo sebrat mnoho sil. Chvíle po asfaltu a z kopce nedala nejrychlejším závodníkům moc odpočinout, protože rozhodovaly vteřiny, ne minuty jako na jiných závodech.

Za Vrbovcem se začal terén zase trochu vlnit, a to znamenalo jediné: cíl se pomalu blíží, může se jet na zbytek sil. Vůbec nehrálo roli, jestli člověk jel ve skupině nebo ne. Právě na těchto místech bylo vidět mnoho jednotlivců, jak stíhají závodníky před sebou. U vinných sklepů našli závodníci druhé a pro tuto trasu poslední občerstvení. Honem doplnili zásoby před závěrečnými sedmi kilometry a zase vpřed. Úplně poslední výjezd čekal na bikery dva kilometry před cílem u zmíněného Nového Šaldorfu. Ke konci už závodníkům nezbývalo moc sil, a tak se tenhle kopeček pěkně zajídal, naopak dojezd po asfaltu do cíle v areálu Louckého kláštera byl více než vítaný.

Vítězem Znojmo Burčák Tour Kooperativy se stal, jak jinak, Pavel Boudný z formace České spořitelny Accolade. Bouda se urval ze řetězu na začátku druhé poloviny závodu a ujížděl všem. Zastavil se až v cíli… Za ním dlouho nikdo, až po třech a půl minutách se objevila hned čtveřice jezdců. Druhé místo bral Pavlův stájový kolega Jan Rajchart a bronz člen Symbio týmu Martin Stošek. Ještě větší rozdíl v cíli byl v kategorii žen mezi první a druhou závodnicí. Závod přesvědčivě vyhrála Jana Pichlíková před Magdou Kolaříkovou a Denisou Stodůlkovou.

Trasa C, která startovala stejně jako Fitness jízda z areálu zázemí, byla zkrácena jen o úsek před Zámeckým rybníkem a samotný Ovčí vrch a ve velmi teplém počasí dala závodníkům také pořádně zabrat.
 
V areálu hned za cílovou rovinkou se po dojezdu shlukli kamarádi a přátelé ve stínu pod mohutným stromořadím, aby unikly spalujícímu slunci, umyli kola i sebe v Depu hlavního partnera závodu - pojišťovny Kooperativa a pak už spěchali do stanového městečka, které bylo jako vždy perfektně připravené na unavené, ale šťastné závodníky a jejich doprovod. A nebylo by to Znojmo a Burčák Tour, aby se nekonala ochutnávka delikatesních kyselých okurek od „efka“, které dokonce každý závodník dostal ve sklenici při prezentaci jako milý dárek, aby zde nebyla možnost nakoupení a degustace slaďoučkého burčáku a smažených brambůrků. Děti si zase vydlabaly v tradiční soutěži O nejlepší škrabku desítky dýňových hlav a k pohodě a poslechu zahrála místní kapela.


Na vyhlašování vítězů si tentokrát počkali skoro všichni. Vždyť tenhle podnik Kola pro život se jel také jako Mistrovství o pohár starosty města Znojmo, a tak se první 3 závodníci a závodnice v absolutním pořadí radovali dvojnásob - nejen z nádherných pohárů ale i z finanční prémie. Ani po vyhlášení lidi neprchali domů. Konečně byl čas na to v klidu si sednout pod širé nebe u místního sklípku a v klidu si vychutnat nejsladší dary místních vinařů, poslechnout si cimbálovku a probrat příhody z vydařeného závodu.

Díky Moravo za krásný závod, díky pořadatelé za skvěle připravenou akci, díky všem, kteří jste si přijeli užít jeden z posledních závodů letošní série Kolo pro život do Znojma!

Martina K. Ptáková

foto: Miloš Lubas

Diskusní fórum pro: "Víno, burčák, léto a časovka na horských kolech"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

Pojištění kola v rámci pojištění domácnosti u Top-Pojištění.cz.
Cyklovýlety, procházky i lázeňské pobyty v okolí Mariánských Lázní.


Tipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2021 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014