Na Okolozlína triumfoval Novotný

9.10.2010 10:47

Druhý ročník Agnesi Okolozlína uzavřel třináctidílnou Cyklomaratontour 2010. Robert Novotný a Petra Kottová na těžké trati nenašli přemožitele.

Ve Zlíně se o víkendu sešli ryzí hobíci i profesionální závodníci k závodu Agnesi Okolozlína. Boty do pedálů tam zaklapli v rámci letošní Chance Unilever Cyklomaratontour potřinácté. A taky naposledy, neboť tento populární seriál závodů ve Zlíně skončil. A s ním pro většinu účastníků i celá cyklistická sezóna.

Město proslulé specifickou „baťovskou“ architekturou a především atraktivní trať závodu Agnesi Okolozlína byla důstojnou tečkou za celým seriálem. Delší trať měřila podle propozic 45 kilometrů a závodníci na ní nastoupali 1350 metrů výškového rozdílu, čímž se zlínská trať řadila mezi nejtěžší závody celé Cyklomaratontour. Nutno ale poznamenat, že šlo také o jeden ze závodů nejhezčích. Trať v podobě jediného okruhu v prostředí Přírodního parku Želechovické paseky, které jsou na jihovýchod od Zlína na hranici s většími Vizovickými vrchy, byla nápaditá a s pěknými výhledy na obuvnické město i jeho široké okolí.

Zájem o start v jednom z posledních závodů sezóny byl velký, o čemž svědčily fronty účastníků na ranní registraci. Pro nápor startujících musel být dokonce o patnáct minut posunut start a celý balík cyklistů na horských kolech se tedy vydal ze zlínského náměstí T.G. Masaryka čtvrt hodiny před polednem. Oba hlavní závody dne, tedy 45 a 25 km, startovaly společně. Před nimi v dopoledních hodinách patřilo bezprostřední okolí startu a cíle kategoriím dětí v rámci Pompo Tygříkova poháru.

Hlavní závod na pětačtyřicet kilometrů se rozhodl již krátce po startu. „Už v tom prvním kopci se to nadělilo,“ popsal průběh na čele pozdější vítěz Robert Novotný (Faktor Bike Team), s nímž se ve hře o vítězství zpočátku drželi už jen Martin Mareš (PSK Whirlpool-Author), Jan Hruška (Volvo Auto Hase) a Adam Kauer (Bag Bike). V dalším kopci se už ale vedoucí skupina zredukovala na pouhou dvojici Novotný-Mareš. „S Martinem jsme spolupracovali a bylo víceméně jasné, že už nás zezadu nikdo nedojede,“ doplnil Robert Novotný, který loňskému silničnímu mistru republiky Marešovi poodjel až v posledním krátkém výjezdu.

Dojezd do cíle si už Robert Novotný pohlídal. Zkušený maratónec týmu Faktor tím potvrdil, že zažívá úspěšný závěr cyklistické sezóny a získal tak ve Zlíně již druhé vítězství za víkend. V sobotu byl totiž členem vítězné štafety v Bobr Cupu. „Kondice je slušná, ale pro mě sezóna vlastně ještě nekončí. Chystám se za měsíc na etapový závod dvojic do Brazílie,“ prozradil „Džovan“.

Druhé místo za Novotným tedy obsadil s odstupem pouhých tří celých a šesti desetin vteřiny silničář Martin Mareš (PSK Whirlpool-Author), bronz si uhlídal lídr celkového pořadí Cyklomaratontour 2010 Jan Hruška (Volvo Auto Hase, +1:04). Na čtvrté místo se propracoval Nikola Ivanov (Ghost-mojekolo.cz, +3:32) a poslední místo na pódiu vybojoval pátý Adam Kauer (Bag Bike, +5:12).

Mezi ženami na dlouhé trase s nemalým množstvím bláta po deštích z úvodu týdne triumfovala Petra Kottová (Volvo Auto Hase), která v celkovém pořadí obsadila 64. místo s časem 2:26:30. Druhá dojela Pavlína Černá (MTB Team Příchovice) a třetí Veronika Strašilová (Pell´s Team).

Závod sprintmaratonu na 25 kilometrů vyhrál Jan Kučera před Richardem Kadlčíkem (Elem Bike Zlín) a Kamilem Marhulkou (4Ever-Cyklo Bulis). V ženské kategorii se nejvíce radovala Barbora Machulková (4Ever-Cyklo Bulis), která o třičtvrtě minuty porazila druhou Lucii Javorovou (CT Hvozdná) i bronzovou Nikol Stočkovou (Bike 2000).

Kompletní výsledky jsou zde >>

Celoroční Chance Unilever Cyklomaratontour tedy ve Zlíně dospěla do svého konce. Nejeden z jejích pravidelných účastníků zde zamáčkl slzu, neboť oblíbený seriál závodů horských kol si nyní dá na nějakou dobu pauzu. Příští rok ale Cyklomaratontour vstoupí do svého čtvrtého roku života a i vy se opět můžete těšit na závody plné sportovních dramat.