Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

MTB Orient Express, aneb přeprava jízdních kol povolena!

8.6.2011 09:56

Přepych a luxus prostorných vagónů, provoněných drahými parfémy a dýmem tabáku předních značek, stewardi v livreji a dámy v kožiších z exotických zvířat… Ne, to v lesích kolem radíkovské pevnosti nedaleko Olomouce opravdu nenajdete. Spíše vás budou expresní rychlostí míjet účastníci stejnojmenného orientačního závodu na bajcích. A nejen nadupaní eliťáci, ale i řada nadšených hobíků, mezi nimiž můžete být i vy.

Bookmark and Share

  • Jak to všechno začalo?

Počátky orientačních závodů na kolech sahají v našich zemích až do dřevních let padesátých. Závodilo se na tom, co bylo tehdy k dispozici, tedy na cestovních kolech různého stáří a kvality, ti největší borci sedlali Sportku s tříkolečkem. Kontroly v terénu tehdy přicházely v úvahu pouze pěšky s kolem na zádech, a tak k rozšíření tohoto krásného sportu došlo až se vstupem biků na scénu. Léta devadesátá byla ve znamení růstu buněk MTBO (Mountain Bike Orienteering) při stávajících oddílech orientačního běhu.

Nadšení pořadatelů a stále větší dostupnost kvalitních (a tedy odolných) biků rozšiřovaly řady závodníků i mezi původně „neorientačními“ sportovci, česká MTBO reprezentace pravidelně prošlapávala stupínky evropských i světových beden a MTBO závody u nás se začaly množit. Vznikala první republiková mistrovství, mnohé závody se spojily v Českém MTBO Poháru. Přesto však zůstávala komunita orienťáků na kolech ve srovnání s komunitou bikových maratonců a XC jezdců v mizivém počtu, a to zejména v řadách amatérů.

  • Bikové dobrodružství

Velkou změnu přinesl závod Bike Adventure. Ten vyšel již od základu z konceptu otevřeného podniku pro širokou veřejnost a závoděníchtivým amatérům přinesl dobrodružství v podobě orientačního závodu dvojic, objíždějících bodované kontroly v libovolném pořadí, tzv. scorelauf. Výhody takového řešení oproti bikovým maratonům jsou zřejmé – odpadají tlačenice, fronty či nebezpečné předjíždění, nezanedbatelný je také podstatně menší dopad na přírodu. Závodníci se rozptýlí po lesních cestičkách, až se zdá neuvěřitelné, že je na startovce tisícovka lidí. Koncept BA se stal natolik populárním, že se jej chytili pořadatelé dalších akcí a v loňském roce vznikla jejich první série, SHOCart Liga, která letos čítá 11 závodů.

„Bé Áčko“ ale není to pravé MTBO, nabízí pouze jednu MTBO disciplínu. Vedení svazu českého MTBO se tedy rozhodlo závody více přiblížit veřejnosti. Původní nemastná – neslaná kategorie „Příchozí“ se nově rozšířila na dvě kategorie, Open Short a Open Long. Trasy, vytyčené kontrolami v terénu, které musejí účastníci nalézt v určeném pořadí, jsou v zásadě stejně dlouhé jako u registrovaných závodníků, ovšem jednotlivé kontroly jsou rozmístěny podstatně jednodušeji. Ti nejzdatnější (nebo nejsebevědomější?) se mohou bez licence přihlásit i do registrovaných kategorií, ale čeká je náročná orientace v terénu, který jim nedá nic zadarmo.

  • Orient Express míří do Radíkova

Jedním z předních podniků letošní MTBO sezóny, na kterém si můžete na vlastní kůži vyzkoušet open MTBO kategorie, je Holba&Litovel Orient Express o posledním červnovém víkendu. Proběhne v krásném terénu Přírodního parku Údolí Bystřice u hranice vojenského újezdu Libavá, na dohled od Svatého kopečku nad Olomoucí. Centrem závodu bude atraktivní tvrz C.&K. vojska v Radíkově a návštěvníci se mají na co těšit. Závod je součástí Českého poháru MTBO, Slovenského poháru MTBO a pojede se také jako Mistrovství České republiky v MTBO. A aby toho nebylo málo, souběžně proběhne na Svatém Kopečku také Mezinárodní mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice - vrcholná cyklistická událost, která je zároveň kvalifikací na Mistrovství světa v Dánsku a na Olympijské hry 2012 v Londýně.

 

Máte ještě pár dní čas, online přihlášky se uzavírají 17.6.!

 

Jako každá správná sportovní akce ani Orient Express nebude končit vyhlášením výsledků. Již značky hlavních sponzorů dávají na vědomí, že o hosty bude královsky postaráno. Ve večerních hodinách se valy pevnosti rozezvučí rykem kytar ostrých hochů z punkové formace Zatrest! a divoká O-Bike Party protančí noc až do kuropění.

 

Michal Stupka

foto: Zuzana Karlíková, Mira Rygl

Diskusní fórum pro: "MTB Orient Express, aneb přeprava jízdních kol povolena!"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |