Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Orientační dobrodružství po Valašsku

11.9.2012 12:15

„ORIENT EXPRESS Adventure je netradičním cyklomaratonem, kde nejste svázáni předepsanou délkou tratě, ale prostě jedete, na co máte. Je to výlet na kole podle turistické mapy. Napínavý kombinační rébus, při kterém řešíte, jak během časového limitu získat co nejvíce bodů, a vybranou taktiku pak několikrát měníte, podle toho, jak vám docházejí síly. A to vše ve dvojicích, což veškeré radosti a strasti, které zažijete, ještě násobí“, nevím, jak lépe než pořadatel na webu bych charakterizoval akci 8. a 9. září na Ploštině ve Vizovických vrších.

Bookmark and Share

Účast na akci mě zlákala právě díky možnosti startovat ve dvojicích a ukázat partnerce Evči, jak vypadá „závodní“ akce na kolech. Sám jezdím klasické maratony, Evča v životě nezávodila (a nejezdí na horáku – toho jsem sehnal v pátek). Slíbil jsem krásné počasí, úžasné výhledy, krásné cesty a nezapomenutelný zážitek na pohodové akci. Z mého pohledu se splnilo vše, z toho druhého pohledu byl úspěch nadpoloviční. Díky za naprosto dokonalé počasí.


V sobotu jsme dorazili na prezenci na poslední chvíli, ale počítal jsem, že se startuje dle startovních čísel, takže pojedeme někdy před desátou. O půl desáté jsme zjistili, že dle rozpisu jsme startovali v 9:00, a tak jsme s víc jak půlhodinovým mankem vyrazili vstříc dobrodružství. Beztak nám zbývalo ještě čtyři a půl hodiny.

 

Dostali jsme krásnou mapu, plnou červených koleček. Plán byl sebrat 4 kontroly dole a pak se vyškrábat na hřeben. Po prvních 500 metrech se vyrojily první náznaky, že to nebyl dobrý nápad. Nicméně jsme se vyškrábali k první kontrole u včelína a slíbil jsem, že už bude jen lépe, jelikož pojedeme po krásných cestách. Chytli jsme se dvou zkušených dvojic a brzy jsme i s nimi skončili v maliní, smrčí a mimo cestu. Naštěstí jsme se velmi záhy objevili na Ploštině, pokochali se výhledy a dlouhá cesta z kopce na Vysoké Pole spravila morálku.

 

Bylo to tak tak. Žlutá značka na hřeben byla poznamenaná lesními pracemi, a tak jsme volili raději podzimní procházku vedle kol. Po hřebenu jsme se dostali k padesátibodíkové Chladné studni, kde jsem konstatoval, že body nejsou vše a vyberu co nejvíce asfaltu, abych dal vztahu ještě nějakou perspektivu. Sjeli jsme do Loučky a do Slopného.


A co asi dál? Hlava horečně přemýšlela, co pohodového vybrat. Hřeben přes Uhliska s červenou značkou byl s minimálním převýšením, jen se tam dostat. Jen se tam dostat. Že by se zeptat místních? Oslovil jsem mladou maminku, která nám vcelku podrobně popsala cestu. Nemohli jsme se tudíž splést. Po kilometru přibývalo na cestě větví, pak stromů. Chvílemi jsem se dvěma koly na zádech klusal přes ten lesní parkour, aby mě nepálily ty žhavé pohledy v zádech. Nicméně hřeben i se dvěmi kontrolami jsme měli. Bylo ale jasné, že psychických a fyzických sil zbývá jen na cíl. Možná jsme to neměli brát přes tu kontrolu u Pavelkova mlýna.

 

Do cíle jsme dorazili s 12-minutovou penalizací. Kafe, pivko, jídlo a vynikající zázemí zahnalo myšlenky, že by již zítra Evča nejela. Cílový prostor byl úžasný, strava skvělá, ceny ve srovnání s dnešním kopci směšně nízké. Obdrželi jsme mapu na další den a po sobotních zkušenostech jsem vybral okruh přes Ploštinu, Vařákovy paseky a Lačnovské skály do Trubisek a odtud pro jistotu již po asfaltě přes Lidečko zpět.


Ač sobota nabídla dokonalé počasí, neděle dokázala téměř nemožné. Ranní mlhy se pozvolna ztrácely a sluníčko malovalo další krásný den. Optimisticky jsme vyrazili na Ploštinu a napříč náročné sobotě jsme za chvíli měli sedm kontrol. Svačina na Vařákových pasekách s výhledy až na Slovensko byla dokonalá. Cesty navíc dnes nebyly poznamenány lesáky, takže se jelo naprosto v pohodě. Zajeli jsme si tak pípnout i do Prlova a pak padesátibodovou kontrolu u Čertových skal. Zde nám zbývala ještě hodina času. Evča vykazovala mnoho příznaků únavy, tak jsme lupli pivko a místo delší asfaltové cesty, jsme zvolili dle mého zajímavější variantu terénem. Vytlačili jsme první, druhý kopec. Na poslední kopec už nedošlo. Byl to Tichov. Chyběly nám 3 km, ale budeme „ticho“. Zajel jsem pro auto a nahlásil jsem DNF. 300 stornovaných bodů přesto příjemně překvapilo. K úspěchu chyběl tunel v Tichově. U kafe jsme vyhodnotili, že společně budeme jezdit na výlety a já si na závody seženu někoho jiného. Necháme to uzrát.


Dojem z víkendu byl přesto velmi dobrý. Partnerka mi kupodivu zůstala a zkusili jsme krásné zpestření MTB. Partnerka, která zkusila MTB poprvé, po dvou dnech dokonce prohlásila, že další kolo už by nechtěla treka, ale horáka. Takže ten víkend byl dobrý adventure. Skláním se před organizátory a přál bych jim, aby si jednotlivé MTB kluby dělaly z takových akcí soustředění. Zázemí nic nechybělo a hlavně vše bylo neuvěřitelně levné. Kdo tradičně hledá pro tyto akce výmluvy, má to zde marné. Každý jede tolik kilometrů, kolik si zvolí, zajištěno je hlídání dětí s programem přes den, aby si rodiče mohli vyrazit na výlet, průběh akce byl naprosto hladký, prostě paráda.

 

Tonda Liebel

oficiální fotogalerie závodu od Zuzany Karlíkové je tady >>>

Diskusní fórum pro: "Orientační dobrodružství po Valašsku"

Názor Autor Datum a čas
RE: Orientační dobro... Honza Vlasák 11. 9. 2012, 20:26
RE: Orientační dobrodružství po Valašsku
teda, ten sobotní začátek jste snad jeli v našich stopách. Taky jsme od těch včelínů valili zkratkou k památníku...pak hore na hřeben. Má partnerka - taky Eva - je zkušená orientační běhavka, takže já jsem za ní jen vlál a vůbec nevím kudyma jsme ty dva dny jezdili. Tyhle orienťáky jsou fakt zábavnější než prosté MTB maratony. Díky pořadatelům za nevšední prožití vékendu. Pár fotek na www.cyklotremp.cz --> fotogalerie

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |