Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Hluboké brody a medvědi - první den 1000 mil

2.7.2013 13:37

To jsou nástrahy, se kterými se muselo potýkat 122 účastníků Craft 1000 Miles Adventure pár hodin po nedělním startu.

Bookmark and Share

Extrémní biker a dobrodruh Jan Kopka v neděli v 17 hodin, v nejvýchodnější dědině Nová Sedlica u slovensko/ukrajinských hranic, odstartoval již 3. ročník nejdrsnějšího ultramaratonu na evropském kontinentu Craft 1000 Miles Adventure. Na start tohoto unikátního podniku se postavilo celkem 122 účastníků z řad bikerů, běžců, koloběžkářů ze sedmi států světa. Závodníci budou čelit nenadálým nástrahám přírody a techniky, budou bojovat s vlastní psychikou a samotou. Jejich každodenní námaha a vyčerpání důkladně prověří psychickou a fyzickou odolnost a v neposlední řadě vyzkouší kvalitu jejich přípravy.

  • Start v číslech

Na letošní již 3. ročník ultra maratonu napříč Československem bez zajištění se přihlásilo 250 dobrodruhů, a jelikož trasa závodu vede národními parky a chráněnými krajinnými oblastmi, museli pořadatelé omezit počet startujících na prvních 122 přihlášených. Atraktivitu závodu plně dokazuje skutečnost, že již 5 minut po zahájení registrace jsou startovní čísla beznadějně vyprodána. Letošní startovní pole čítá osm bikerů a jednoho běžce, kteří již startovali ve všech zatím pořádaných ročnících. Svým druhým startem se může pochlubit celkem 39 závodníků.


Letošní dlouhá trasa v délce 1625 km si pro závodníky připravila celkové převýšení 39 km, s jejími nástrahami se bude potýkat 114 závodníků - 106 bikerů, 4 bikerky, 3 běžci a 1 koloběžkář. Na „krátkou“ trasu se vydalo celkem 8 účastníků - teprve osmnáctiletá běžkyně, pět bikerů a dvě bikerky.


Závod je velmi oblíben také v zahraničí, důkazem toho je účast čtyř polských, dvou německých, dvou španělských a jednoho italského cyklisty. Skupinu zahraničních závodníků ještě doplnil maďarský běžec. Věk účastníků je opravdu rozličný, nejmladším účastníkům je teprve 18 let a naopak nejstaršímu obdivuhodných 67 let., průměrný věk startujících mužů je okolo 39 let a 35 let u žen.


Letošní ročník je výjimečný účastí prvního handicapovaného závodníka. Richard Štěpánek, 46-letý cyklista, kterému po vážné dopravní nehodě museli lékaři amputovat horní končetinu, svým startem prokazuje veliké odhodlání a silnou vůli. Držme mu palce a jeho počínání si při závodě napjatě sledujme.


Pár slov o startu od Jana Kopky, otce právě odstartovaného extrémního závodu:
V sobotu večer jsme dorazili v zásobovacím Tranzitu a doprovodném Land Roveru za občasných průtrží mračen do Nové Sedlice. Od rána probíhaly přípravy na samotný start, občas dorazilo pár závodníků, kteří měli vlastní dopravu. Hlavní pole devadesáti účastníků přijelo v půl jedenácté dopoledne organizovaně nočním rychlíkem z Prahy do Humenného a ihned se snažili naložit všechna kola do jednoho náklaďáku, což se zprvu zdálo naprosto nemožné, ale nakonec se vše podařilo a přesun závodníků a kol dále na východ do místa startu, mohl začít. O půl druhé celý dav dorazil konečně do Nové Sedlice a ihned nastal neuvěřitelný zmatek a poslední horečné přípravy. Po rozpravě jsme se všichni společně vyfotografovali pod startovním obloukem a v přesně v 17:00 se rozezněla dědinou siréna, která oznámila start a začátek dobrodružství. Závodníci, za zuřivého potlesku a povzbuzování fanoušků i místních obyvatel, objeli čestné kolo a pak už se vydali na západ ukrajovat první kilometry. My se ihned dali do likvidování a bourání startu. Již 2 hodiny po startu se ozval telefonicky první závodník č 109 Vojczech Paszkowski z Polska, že zlomil ráfek. Smůla! Pomoci mu ale nemůžeme, poněvadž pravidla závodu to jasně zakazují. Prý najde nocleh a zítra se zkusí dostat do Humenného pro nový. Přejeme Vojczechovi, ať se mu to podaří a může pokračovat v závodě! Starosta i místní obyvatelé nás již berou, jako staré známé a poskytují nám potřebné zázemí. Chtěl bych tímto panu starostovi i místním obyvatelům poděkovat za podporu, vstřícnost a příjemnou atmosféru.“ řekl o startu 3. ročníku závodu Craft 1000 Miles Adventure Jan Kopka, jeho zakladatel a hlavní pořadatel.
S jedním závodníkem se loučila manželka slovy: „Jakýs mohl mít krásné stáří, kdybys nepoznal toho Kopku!“

  • Redaktoři Cykloserver.cz na trati

Náš web se může pochlubit hned několika externími spolupracovníky, kteří nyní zápolí na trati:

 

Pavel Macháček, dlouholetý závodní reportér, se v posledních letech vrhl na extrémní maratony a kromě 1000 mil má již za sebou úspěšné zvládnutí letos brutálního Loudání v povodněmi zatopené české kotlině. Na 1000 mil má startovní číslo 83 a momentálně bojuje na skvělé 7. pozici. Naposledy se ozval z 292. km: "Jsme za Lopusnou dolinou a snažím se uvisset Filipa Degla. Margl dává, co to dá"

 

Milča Silný, stále věrný svému příjmení, patří mezi autory, jejichž výtvory již vycházejí také knižně. Jinak vynálezce již zmíněného extrémního závodu Loudání. Na Tisícovce jede s číslem 78, naposledy vzkazuje, že "Spinavej jak ten cikan. Nevedel jsem, ze moje kolo umi plavat."

 

Honza Vlasák, cyklotremp, cestovatel a bavič, autor řady cestopisných knih o jeho cykloputování i horolezecké minulosti. Rovněž pravidelný účastník Loudání, na 1000 mílích už také startoval. Patří spíše mezi závodníky-cestovatele, kteří nebaží po pozici na bedně, o to více si užívají trať a krajinu. S číslem 38 se ozval ze 169. km: "Kopec na Hresnou je prilis velky,nez abych mel mel chut jet dal. Plan na zitra: dojet co nejdal"

 

Sledovat postup našich redaktorů a ostatních závodníků můžete na webu 1000miles.cz, tamtéž můžete využít formulář k posílání vzkazů, které se borci přečtou na kontrolních bodech.

 

P.S. zápis z prvního dne závodu: Vzhledem k pozdějšímu startu pokračovalo hodně závodníků nonstop. Ti nejrychlejší bikeři urazili 311 km, koloběžkář 200 a běžci mají v nohách 74 – 134 kilometrů. První noc na trase byla ve znamení dvou brodů, kde některým sahala voda po kolena. Avšak stačilo jít kousek vedle a závodníci téměř nestačili. Hned ráno odstoupili dva závodníci, jeden kvůli technickému problému s GPS navigací, druhý ze zdravotních důvodů. Večer byl u Margecan spatřen první medvěd.

 

Daniel Černý, Michal Stupka

foto: 1000miles.cz

Diskusní fórum pro: "Hluboké brody a medvědi - první den 1000 mil"

Názor Autor Datum a čas
RE: Hluboké brody a ... H. Vlasák 5. 8. 2013, 11:35

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |