Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Železná opona se otevírá

21.3.2016 11:23

Mezinárodní propagace nejen v online médiích a nová mobilní aplikace Stezky železné opony byla hlavní náplní setkání partnerů a koordinátorů tras EuroVelo (v ČR je koordinátorem stezky Nadace Partnerství) ve Znojmě v rámci projektu Iron Curtain Trail Experience podpořeného Evropskou unií.

Bookmark and Share

Jevišovka - cyklisté na signálce

 

„EuroVelo 13 – Stezka železné opony je první ze čtyř mezinárodních tras EuroVelo procházejících územím ČR, která je díky investicím krajů a EU kompletně proznačena a vybavena mezi Břeclaví a Aší. Cílem projektu koordinovaného Evropskou cyklistickou federací ECF je zvýšení počtu domácích i zahraničních cykloturistů prostřednictvím propagace v online médiích jako jsou videa či nová mobilní aplikace“ říká Daniel Mourek, zástupce Nadace Partnerství a zároveň člen evropské rady EuroVelo při ECF.

 

Čížov


Dvacítka zahraničních expertů na cykloturistiku z Rakouska, Maďarska, Polska, Lotyšska, Slovenska, Belgie a České republiky během dvoudenního setkání ve Znojmě plánovala rozvoj stezky jako turistického produktu a propojení propagace napříč státy. V rámci exkurze po Stezce železné opony ve Znojmě a v NP Podyjí si skupina prohlédla ve spolupráci se správou NP Podyjí a Cyklo Klubem Kučera Znojmo i zbytky železné opony v Čížově a Mezinárodní cykloturistické centrum služeb a informací ležící přímo na stezce u řeky Dyje ve Znojmě, které provozuje Cyklo Klub Kučera.

 

V terénu představil jeho manažer Čestmír Vala i unikátní systém technické a zdravotní asistence pro cykloturisty a asistenční vozidlo „Žlutý anděl pro cyklisty“. Účastníci se seznámili také s monitoringem pohybu pěších a cyklistů podél EuroVelo 13 v česko-rakouské části NP Podyjí – Thayatal, které provádí správa NP Podyjí ve spolupráci s Nadací Partnerství přímo na této mezinárodní cyklotrase. V 2015 projelo a prošlo EuroVelo 13 u Čížova na 35.000 cyklistů a pěších, u Sedlece na Mikulovsku bylo jen cyklistů na 70.000.

 

Čížov


Díky evropským přeshraničním projektům byla v ČR celá trasa podél českých hranic nejen kompletně proznačena, ale byly zde instalovány i informační panely a odpočívky, a trasa byla doplněna o nová cyklookruhy na soutoku Dyje s Moravou či v okolí Slavonic. Vydána byla řada vícejazyčných informačních materiálů a cyklomap o EuroVelo 13 – Stezka železné opony. Od letošního roku si mohou domácí i zahraniční cykloturisté naplánovat sami cestu podél Železné opony na české hranici i díky národnímu webovému portálu www.eurovelo.cz.

 

Zajímavé odkazy:

Hardegg - hraniční most přes Dyji

 

Eurovelo


EuroVelo jsou evropské trasy spojující sever a jih a východ a západ Evropy na 70.000 km cyklotrasami. Síť EuroVelo koordinuje na evropské úrovni Evropská cyklistická federace (ECF), v jednotlivých zemích pak národní koordinační centra, v Česku je to Nadace Partnerství a Centrum dopravního výzkumu (CDV). Českem prochází čtyři dálkové trasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13 v celkové délce přes 2.100 km. EuroVelo 13 / Stezka železné opony je první kompletně dokončenou trasou na území ČR a to dokonce přeshraničně. Jednou z podmínek vedení této trasy je totiž podmínka vedení půl na půl na území sousedících států. Více informací o EuroVelo v Evropě www.eurovelo.com a Česku www.eurovelo.cz

 

Obora soutok

Aplikace Místa Paměti národa

 

Spojení turistiky a historie si mohou návštěvníci vyzkoušet díky mobilní aplikaci „Místa Paměti národa“ neziskové organizace Post Bellum. Díky mezinárodnímu projektu vzniklo 226 příběhů převaděčů, agentů, útěkářů, vysídlenců, ale i pohraničníků a obyvatel žijících na opačné straně hranice, které se odehrávají na takřka 180 místech podél železné opony v Česku i zahraničí. Majitelé chytrých telefonů si je mohou přečíst a poslechnout ve svých telefonech, ostatní na stránce www.ironcurtainstories.eu


Zdeňka Prekopová

foto: Nadace partnerství

Diskusní fórum pro: "Železná opona se otevírá"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |