Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Cyklistická sezóna v zimě nekončí. Na co si dát pozor?

5.12.2017 10:07

Pokud se řídítek nechcete vzdát ani v zimním období, nemusíte. A dokonce ani nebudete za blázny, protože cyklonadšenců, kteří svou nejmilejší aktivitu provozují celoročně, v posledních letech výrazně přibylo. Ale abyste si jízdu užili bez zbytečných komplikací, budete se muset držet následujících pravidel. Přeci jen musíte počítat s úplně odlišnými podmínkami, než za jakých jste zvyklí jezdit po zbytek roku. Paní zima nám servíruje kratší dny, chladné počasí a horší viditelnost.

Bookmark and Share

Bedlivě sledujte počasí


Venku je krásně, sluníčko svítí… a z minuty na minutu se počasí změní k nepoznání. I to je jedna z tváří zimy. Proto byste měli vývoj počasí sledovat a na větší túry vyrážet jen v případě, že je pravděpodobnost „kalamity“ minimální. V obraze vás udrží některá z aplikací, které si můžete zdarma stáhnout do mobilního telefonu (např. Windy nebo Aladin).

Preferujete-li odpolední projížďky, počítejte s tím, že slunce v zimě zapadá podstatně dříve a rychle klesá teplota. A nezapomeňte na to, že se v takových podmínkách rychleji vybíjí elektronika. Pokud vyrážíte na delší cyklotúry, mějte mobilní telefon plně nabitý – nikdy nevíte, kdy se vám může hodit.


Dobře se oblečte


Někteří sportovci zastávají tvrzení, že špatné počasí neexistuje – za chlad může pouze nevhodné oblečení. V zimě to platí dvojnásob a měli byste si na sebe vzít tolik vrstev, abyste během jízdy necítili zimu a vlhkost. Myslete na všechny části těla a nepodceňujte význam teplých rukavic a čepice pod helmu. Ideální je kvalitní cyklooblečení s voděodolnou membránou.
 
Dívejte se kolem sebe a buďte viděni


V zimě dbejte zvýšené ostražitosti a přizpůsobte jízdu aktuálním podmínkám. Nesnažte se pokoření rychlostních rekordů a v neposlední řadě opatřete kolo světly a reflexními prvky. Vaší prioritou by měla být bezpečnost, a to nejen vaše, ale také bezpečnost ostatních účastníků provozu.

S investicí do kvalitního osvětlení neváhejte a naopak se vyhněte „blikačkám“ z tržnice. Jsou sice levné, ale v nižších teplotách mají tendenci přestat fungovat.


Jezděte tam, kde je bezpečno


Důsledné plánování trasy je důležitější, než si možná myslíte. Měli byste se vyhýbat rizikovým úsekům a neznámým lokalitám. Myslete na to, že na cestě narazíte na výmoly, sněžné jazyky, náledí a další překážky, se kterými se budete muset vypořádat. Respektive se jim vyhnout, což může být problém, když se na vozovce pohybuje spousta rychle jedoucích automobilů.

Nezapomeňte na cestovní pojištění


Chystáte-li se na kole do zahraničí, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění. Snad nemusíme připomínat, že zdravotní kartička vaší pojišťovny garantuje pouze péči v takovém rozsahu, jakou mají obyvatele daného státu. Nekryje ošetření na soukromých klinikách a nezahrnuje zásah horské služby ani přepravu vrtulníkem.

Nemusí však stačit ani to, že máte pojištěny rekreační sporty. Budete-li se účastnit jakékoliv soutěže registrovaných sportovců, musíte si sjednat také připojištění pro adrenalinové sporty.

Udržujte své kolo čisté


Jistě, je to otrava – mýt kolo pokaždé, co se utahaní vrátíte z projížďky. Nicméně v zimě kolo nejvíce trpí a jedině svědomitou údržbou dosáhnete toho, aby zůstalo v perfektním stavu. Zároveň vždy zkontrolujte funkčnost.

Při zimních projížďkách byste měli mít s sebou základní potřeby pro rychlou opravu kola – lepení, rezervní duši a multifunkční klíče, díky kterým svůj dopravní prostředek zprovozníte ještě před tím, než prochladnete do morku kostí.

Budete-li dodržovat všechna výše uvedená doporučení, minimalizujete rizika a užijete si zimní cyklistiku bez zbytečných starostí.
 

-inzerce-

Diskusní fórum pro: "Cyklistická sezóna v zimě nekončí. Na co si dát pozor?"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |