Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jak vybrat správné brýle na kolo

26.4.2019 08:52

Nabídka sportovních brýlí v prodejní síti je široká. Jak tedy vybrat z této nabídky ty nejvhodnější cyklistické brýle? Když se zorientujete v nabídce, lehce pak vyberete ty správné brýle podle jejich speciálních vlastností, které by měly maximálně uspokojit vaše požadavky a potřeby.

Bookmark and Share

V nabídce cyklistických brýlí najdete brýle s jedním i s několika výměnnými skly z různých materiálů v několika barvách, brýle se samozabarvovacími nebo polarizačními skly. Výjimkou nejsou ani dioptrické či dětské a juniorské cyklistické brýle. Pokud si potrpíte na styl, máte možnost koupit si brýle Alpina v designu cyklo helem.


Základní funkcí kvalitních cyklo brýlí je chránit zrak – odrážet infračerevené paprsky a tím snižovat namáhání očí, 100% chránit zrak před UV zářením a v neposlední řadě také chránit oči cyklistů proti povětrnostním vlivům – vlhkosti a větru. Pokud jsou čočky opatřené označením UV 400, znamená to, že brýle chrání oko před ultrafialovým zářením UVA, UVB a UVC do vlnové délky 400 nanometrů. To zaručuje 100% ochranu před nežádoucími vlivy slunečního záření.


K individuálnímu přizpůsobení tvaru obličeje slouží naklápěcí konzoly nožiček. Brýle mají seřizovatelné gumové nosníky, díky kloubu v nožičkách mají nastavitelné 3 polohy nožiček vůči zorníkům. Koncovky nožiček jsou z tvarovatelného materiálu, takže si je můžete ohnout podle velikosti hlavy.


Cyklo brýle se nejčastěji osazují keramickými skly, odolnými vůči nárazům a poškrábání, často se zrcadlovou úpravou povrchu – ceramic mirror s vylepšeným kontrastem.
 

Sklo zorníků bývá často opatřeno hydrofobním nátěrem skel (hydrophobic lens), u kterých nanoskopická architektura povrchu způsobuje, že voda a nečistoty téměř magicky sklouznou z povrchu skel, takže pokud vás na kole přepadne déšť, nemusíte brýle sundávat.


Dalším možným benefitem cyklo brýlí je nemlživá ochrana zorníků „FogStop“, která zabraňuje zamlžení vnitřní strany čoček.


Zorníky některých sportovních brýlí se vyrábí také z odolného polykarbonátu, který si udržuje pevnost až do teplot kolem -40°C, vyniká vysokou pevností, odolností vůči poškrábání, absolutní optickou korektností a garancí průhledu bez zkreslení. Polykarbonát je velmi odolný materiál, z kterého se vyrábí také téměř nezničitelné obroučky sportovních brýlí.


Pokud máte širší nebo užší nos, oceníte „adaptable nosepad“ – nosník s možností tvarování za studena, který umožňuje přizpůsobení pro jakoukoliv šířku a tvar nosu.
 

Pohodlí při nošení brýlí zvyšuje i měkká silikonová vložka na koncích nožiček, která zlepšuje usazení brýlí.


Brýle s výměnnými skly poskytují možnost střídat barvu zorníků podle aktuálních světelných a povětrnostních podmínek. Naopak – samozabarvovací fotochromatické cyklistické brýle se samozabarvovacím tónováním skel, které se přizpůsobuje světelným podmínkám – na slunci skla ztmavnou a při vjezdu do stínu či v lese ihned zesvětlají, se dají používat celoročně bez nutnosti měnit zorníky. Rozsah zabarvení je skrz všechny tři stupně sluneční ochrany S1-S3 – jinými slovy od čirého či oranžového zabarvení až po tmavé a naopak, přičemž rychlost zatmavení netrvá déle než několik vteřin. Změnu barvy zajišťuje fotochromatický filtr druhé generace Varioflex +.


Cyklistické brýle s polarizačními skly fungují tak, že omezují dráždivé odrazy a oslnění způsobené světlem odraženým od vodorovných povrchů, jakými je voda, silnice, písek nebo sníh. Kromě toho, že polarizované čočky absorbují 100 % UV záření, eliminují také 99 % oslnění, díky čemuž je zajištěna perfektní ostrost vidění.


Cyklistické dioptrické brýle jsou speciální krycí polarizační brýle, které můžete použít, když nechcete nebo nemůžete používat kontaktní čočky. Jsou větší, takže je lze pohodlně nosit přes dioptrické brýle. Skla jsou polarizována tak, aby se eliminovaly reflexe, zvýšily kontrasty a vyloučily odvrácené odrazy.


Pro mladou cyklistickou generaci jsou určeny dětské a juniorské cyklistické brýle, které jsou vyrobeny tak, aby se díky své flexibilitě maximálně přizpůsobily obličeji dítěte. Vyrábí se z vysoce odolných, téměř nezničitelných materiálů s minimální hmotností. Stejně jako modely pro dospělé, zajišťují 100% ochranu proti UV a infračervenému záření. U některých modelů lze vyměnit původní čočky za dioptrické.


Ať už si vyberete jakékoliv cyklistické brýle, komfort jízdy se jejich použitím výrazně zvýší. I při relativně pomalé jízdě, lehce nad 10 km/h, začínají nepříjemně slzet oči, popisuje ortodoxní „cyklobrýlař“ na mtbs.cz. Otázkou tedy není, zda, ale jaké brýle si pořídit. Široký výběr cyklo brýlí za přijatelné ceny najdete například ve specializovaném e-shopu Cyklodiskont.cz.
 

- inzerce -

Diskusní fórum pro: "Jak vybrat správné brýle na kolo"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

Pojištění kola v rámci pojištění domácnosti u Top-Pojištění.cz.Tipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu