Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Mladí novomanželé startují na nejdelším závodě planety

30.5.2019 15:13

Dvojice Markéta „Peggy“ Marvanová a Adam Záviška jsou známí pro svou zálibu v extrémně dlouhých závodech. Svou další cestu odstartují 1. 6. 2019. Čeká je 8 000 km dlouhý závod napříč USA z východního na západní pobřeží. Jde o nejdelší závod horských kol na světě, který se jede bez zabezpečení. Trasa závodu vede z 85 % po nezpevněných cestách. Peggy a Adam se navíc rozhodli, že pro ně bude svatební cestou.

Bookmark and Share

„Říkali jsme si, když tento závod nebude naše svatební cesta, tak co budeme muset podniknout pak?“ Směje se Adam při vysvětlování proč si jako líbánky vybrali extrémní závod. „Kdo nás zná, tak se ani nediví. Vždyť nás spojil český extrémní závod 1000 mil. Pomyšlení na vdávání jsme měli už před dvěma lety za polárním kruhem, když jsme v zimě překonávali 1000 kilometrů dlouhou výzvu. Po několika dnech, kdy jsme si ani hladoví a unavení nelezli na nervy, jsme se shodli na tom, že si nedokážeme představit nikoho jiného, s kým bychom něco takového mohli zažít," doplňuje Peggy.

Závod American Trail Race vede přes 13 amerických států, prochází přes 4 časová pásma a v délce 8 000 kilomertů skrývá převýšení 109 000 metrů. Je bez jakéhokoliv zabezpečení. Takže co si závodník veze, kde spí, co jí a jak se vypořádává s ohromnou fyzickou a psychickou zátěží je čistě na něm. 

 

"Sama se musím zabezpečit a dle pravidel nemohu žádat nikoho o pomoc. Ačkoli budeme na trase s manželem, nesmíme spolu sdílet žádné vybavení, pomáhat si při servisu kola a nebo třeba jet ve větru v háku, abychom nebyli zvýhodněný vůči ostatním. K doplnění zásob můžeme využít pouze veřejné služby (obchody, hotely). Takže musíme vědět odkud kam jedem, v kolik tam přibližně budem, a jestli tam bude otevřený krám.  V závodě není čas vymýšlet a mapovat.. Proto si načítáme trasu předem a vypisujeme místa, kde jsou obchody, ideálně s otvírací dobou. Nikdy to ale není jistota. Ve vesnicích se podmínky rychle mění. Jednou jsem musela jet na kole 280 km bez jídla," vysvětluje Peggy.

 

Závod začíná od pobřeží Atlantického oceánu ve výběžku Cape Lookout v Severní Karolíně a končí u pobřeží Tichého oceánu ve státě Oregon. Nejvyšším bodem trasy je Imogene pas ve státě Colorado vysoký 3997 metrů. Na straně druhého extrému prochází přes 200 km dlouhé pouště.

Už je jedno, jestli se tato dvojka pohybuje po pouštích na kole, anebo v poláru na lyžích (či splitboardech). V jednom mají absolutně jasno: „Když se vrháme do těchto, i pro nás těžko představitelných, zpravidla přes 1000 kilometrů dlouhých výzev, tak našimi těly hýbe silná touha poznávat. Tuto touhu se nám zatím nepodařilo popsat slovy, ale každému bychom ji přáli zažít. Na tyto závody nejezdíme porážet ostatní. Jezdíme vyhrávat sami nad sebou a nebo chcete-li vyhrávat nad předsudkami, které jsme si udělali sami o sobě. Nezbytnost závodu je však do jisté míry pro nás nepopíratelná. Teprve v závodní atmosféře jsme schopni se dostat na práh, kdy hlava a tělo posouvají své hranice a vše je okořeněno jistou dávkou adrenalinu.“

Adam s Peggy si umí představit jet na kole 4500 km během dvaceti dvou dní. Umí si představit strávit 27 dní chůzí ve velkých mrazech. Ale prý upřímně nevědí, jestli je v jejich silách ujet tento závod. "Pro přípravu jsme udělali maximum, ale sami tušíme, že po 20. dnu se i tak všechno změní. Zatím jsem to tak měli vždycky. Tělo se začne bránit, jako by už nechtělo dál riskovat kalorický deficit. Svaly na nohách pak začínají bolet při každém rozjíždění."

Peggy a Alex


Prostřednictvím svých výkonů se Peggy s Adamem zaměřují na motivaci a pomoc ostatním. Pořádají dobročinné sbírky i motivační přednášky a stojí u zrodu projektů, které mají za cíl pomáhat. Svou letošní cestou chtějí upozornit na příběh dívky Alex, která i přes svůj hendicap v podobě rozštěpu páteře, touží jednou reprezentovat Česko na paralympijských hrách. Sama Peggy přitom upozorňuje, že jde o neojedinělou dívenku, která pro splnění svého snu dělá maximum a nezastavuje ji ani bolest z nutných operací, které její život provází. „Pro kamarádku Alex chceme vybrat finance na sportovní vybavení, které ji pomůže dostat se blíže ke svým cílům. Aktuálně máme vybráno přibližně 150 000 Kč a sbírka probíhá přes organizace Sport pomáhá a Konto Bariéry."

Peggy a Adam

Mezi největší úspěchy Peggy a Adama patří dokončení Laponské extrémní výzvy. Po téměř 28 dnech v mrazu a po 1000 ušlých kilometrech se zasloužili o celosvětové prvenství. Krátce poté se pak postavili na start závodu Tour Divide (dlouhý 4500 km), vedoucí Skalistými horami z Kanady k Mexickým hranicím. Závod Tour Divide Peggy jela dvakrát. Poprvé ho jela sama, když ji bylo dvacet. Tehdy jej označila za závod neuvěřitelně těžký, pohybující se na hraně jejích limitů. O dva roky později se však na něj vrátila spolu se svým přítelem Adamem a v dámské kategorii ho dokonce vyhrála.

 

Tuto sobotu ráno odstartujeme. Náš pohyb i krátké facebookové reporty bude možné sledovat na našem webu  či na portálu trackleaders.

 

Peggy a Adam

Diskusní fórum pro: "Mladí novomanželé startují na nejdelším závodě planety"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |