Peggy Marvanová toho ve věku 23 let toho stihla už opravdu hodně. Minulý rok v červnu jako první žena z Evropy vyhrála extrémní závod horských kol přes Ameriku Tour Divide (4 418 km ujela za pouhých 22 dní). Spolu s přítelem Adamem Záviškou se stali prvními lidmi, kteří pokořili výzvu za polárním kruhem Lapland Extreme Challenge. Tisícovka kilometrů zasněženým Finskem do té doby odolávala všem vyzyvatelům. Na trati strávili 27 dní a 13 hodin a čelili až 37stupňovým mrazům.
Bikepacking Trans Germany. Přes 1660 km bez zabezpečení, celkové stoupání 20 000 m, nejvyšší bod 1250 m n.m. Trať vede z Basileje na Rujánu, mezitím také po naší hranici v Krušných horách, kde se potká s trasou závodu 1000 mil. Závod 1000 mil vede přes celé bývalé Československo. Startuje v obci Hranice u Aše a vede přes Krušné hory, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Bílé Karpaty, Strážovské vrchy, Velkou Fatru a Nízké Tatry až do cíle v obci Nová Sedlica u hranice s Ukrajinou.
Richarda Štěpánka charakterizuje silná vůle a umění motivovat. Ačkoli má jen jednu ruku, ukazuje, že je schopen zvládnout i takové výzvy, které jsou pro mnohé lidi nepředstavitelné. Již několikrát pokořil závod 1000 mil, vedoucí drsným terénem přes oblast bývalého Československa. Dokončil ho jak na kole, tak i jako běžec. Letošním startem napříč bývalým Československem Richard překvapil ještě více než obvykle. Odstartoval totiž na koloběžce! Peggy a Adam jedou na kolech.
Závod přes Německo i ten přes bývalé Československo mají stejná pravidla a myšlenku – jsou bez zabezpečení. Každý závodník se může spoléhat jen sám na sebe. Nejsou určeny žádné etapy, závodníci jedou každý den co největší možnou vzdálenost dle vlastních sil a odpočívají dle uvážení. Plánovaná pomoc dalších osob je zakázána. Hodiny běží nepřetržitě od startu do cíle. Tento druh závodu je proto testem vytrvalosti, soběstačnosti a duševní houževnatosti.
Richard Štěpánek
A co mají tito tři sportovci společného?
Účastní se závodu, který má délku 1000 mil. Vystartovali v jeden den, i když z jiného místa. Jsou přátelé a mají společné názory, které se promítají do jejich snahy pomáhat. Dříve pomáhali každý sám za sebe, ale nyní se rozhodli, že ve třech by toho mohli zvládnout víc.
A co je cílem jejich cest?
Mimo záliby ve sportu, konkrétně v extrémně dlouhých závodech bez zabezpečení, má tato trojice ještě jedno společné. V Praci u Brna na místě bývalé skládky budují už třetím rokem se sousedy a lidmi z okolí multifunkční park. Tomuto místu dávají tvář, probouzí jeho potenciál a pořádají na něm sportovní akce a závody pro širokou veřejnost.
Pratecké hrby
„Cílem naší cesty je upozornit, co úžasného v této vesnici vzniká, a pomoci místo dále zvelebit,“ vysvětluje Peggy. V průběhu jejich cesty je možné přispět na projekt ve VEŘEJNÉ SBÍRCE, která probíhá pod záštitou Nadace Via.
„Jde nám o hmatatelné výsledky lidské pomoci. Budeme pokračovat ve výstavbě areálu a případný úspěch sbírky nám pomůže posunout náš cíl blíže k nám všem,“ doplňuje Richard.
Kristýna Syslová