Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Arizona Trail Race, 16. díl: Sestup na dno Grand Canyonu

30.11.2020 07:12

Prvních pár desítek metrů je osvětleno lampami, pak zapínám čelovku a opatrně cupitám po metr, metr a půl široké pěšině dolů. Po hodině se tma mění v šero a zrovna v tu dobu mě dojíždí kolona naložených mul.

Bookmark and Share

 

Ranní sestup od South Rim

 

Přední kovboj mě nabádá ať ustoupím a potom mě míjí mula za mulou přivázané jedna k druhé lanem. Obdivně sleduji, jak kráčí potmě trojnásobnou rychlostí než já. Představuji si jaké by to bylo, kdybych jedné z nich hodil na záda kolo, které tu vláčím. Zatím ve tmě navzdory čelovce zakopávám o kameny schované nepravidelně za některými schody a občas vyšlápnu nějaké to lejno po mulách. No nic, kovboj jedoucí na koni na konci kolony mi pokyne a mizí v šeru.

Dál těžce klopýtám dolů a díky sklonu (nakloněné roviny) mě po pár kilometrech začínají bolet prsty v botách. Naštěstí se s prvními paprsky kolem objevují atraktivní panoramata – barevné skály kolem a řeka Colorado na dně.
 

Rozbřesk v Grand Canyon


Po nějaké době mě začínají předcházet turisté a i já se stávám atrakcí, zvláště pak na místech s vratkými kameny, které zdolávám s funěním a jen s vypětím sil. Také mě doběhl nějaký běžec a ptal se zda jsem neztratil bidon, který našel před kilometrem.

No jasně, ten je můj. Mockrát děkuji, dojíždět na jednu flašku by byl fakt docela oříšek. Pán se usmívá a říká, že si nebyl jistý zda plný bidon budu chtít - to prý se tady tak někdy stává, že turisté při sestupu odkládají věci, které jim přijdou jako zbytečná zátěž. 

V Grand Canyonu


Po 11 km a 4 hodinách jsem sestoupil k řece Colorado (z 2 200  do 760 m n.m.)

Za mostem přes Colorado river


Až dosud to šlo skvěle, trénink nošení kola kolem Malé skály se vyplatil, jen tedy na palcích se začaly tvořit zárodky plichejřů. Po přejití mostu mé nadšení zchladila cedule ukazující, že North Rim je vzdálený 13,6 mil. Zbývá  tedy dalších 22 km, na kterých musím zdolat 1 750 výškových metrů. Vzpomněl jsem si na trénink nošení složeného kola tam a zpátky přes Zvolskou homoli, dopil zbytek kafe z bidonu a vyrazil  dál.


Nejtěžší stoupání


Kilometr za mostem jsem ze stezky odbočil k Phantom ranch. Tady jsem mezi dalšími hikery posvačil, doplnil vodu a zalepil si palce. Po dvaceti minutách, o půl desáté, už ale kráčím dál mírným stoupáním podél horského potoka. Teplota tak 35 stupňů. Ve stínu. Naštěstí byla stezka zařízlá do skal, takže každou chvíli bylo možné  se do stínu schovat.

I tak jsem se každou chvíli poléval a těšil se až vystoupám do vyšší nadmořské výšky. Jenže teprve po 7 km jsem se dostal o 200 m výše, to už bylo poledne a teplota spíše stoupla ještě víc. Docházela mi voda, kterou jsem nesl ve dvou litrových bidonech. Více se mi k těm 17 kilům na hrbu nést fakt nechtělo. Věděl jsem, že vodu můžu kdykoliv nabrat z potoka. Ale už jsem nevěděl, že je k němu potřeba sešplhat se k němu celkem strmý sráz.

Stoupání na North Rim Grand Canyonu

 

Naštěstí měl potok několik přítoků. To bylo zkraje výborné, protože jsem se v nich mohl vykoupat. Horší to bylo navečer, kdy už jsem chtěl mít suché nohy do nastávající chladné noci.  Přejít prudký potok s kamenným dnem s těžkým nákladem a bez bot kvůli rovnováze a jistotě došlapu dost dobře nešlo. Nezbývalo než opakovaně brodit.

Výstup k North Rim


Po 26 km jsem došel k Cottonwood Campground.  Až na jednu turistickou dvojici byl tento plácek s jedním srubem prázdný, ale bylo zde možné doplnit vodu z pumpy. Tady končila ta „snadnější“ část výstupu a začínalo peklo. Vystoupat 1300 m. Vznikla však otázka na jaké vzdálenosti. Navigace mi ukazovala, že k North Rim je to 9 km.

 

Sympatická slečna, co přiběhla v kuse až od North rimu, mě však přesvědčuje, že je to o 3 km dále. Hádal jsem se s ní jako kdybych si teoreticky ušetřenými kilometry mohl pomoci. Usmála se a pak mi s vážnou tváří řekla, že by mi to moc přála, ale že si je tou vzdáleností jistá. A samozřejmě měla pravdu. Stoupal jsem hlemýždím tempem a s mnoha vydýchávacími a odlehčovacími přestávkami dalších sedm hodin.

Stezka při výstupu


Ramena byla už strašně bolavá, popruhy jsem si podkládal kousky EVA pěny utrženými z karimatky, záda jsem si šetřil podkládáním polonafouknutého balonku. Jenže tyto triky, vyvinuté v české kotlině, v arizonském kaňonu už nefungovaly. Kdysi jsem absolvoval 32 km dlouhý Malý Svratecký maraton, ale víc jsem už v životě na jeden zátah neušel. Teď zkouším ujít 37 km, navíc s dvaceti kily na zádech a po horském chodníku.

Grand Canyon


Takže tělo začalo zákonitě protestovat a projevilo se to dost nestandardně. Silně mi otekly ruce. Hodinky se mi zařízly do zápěstí, musel jsem si opakovaně povolit pásek až na poslední dírky. Prsty jsem nemohl pořádně pokrčit, byly plné nějaké tekutiny a kůže se mi na nich nepříjemně natahovala. Dost mě to vyděsilo, jsem už tak nějak zvyklý, že mně při dlouhodobé zátěži natíká obličej i chodidla a z dlouhé jízdy mě brní prsty a ztrácím v nich citlivost. Tyhle otoky však s přehledem předčily všechno, co jsem dosud zažil.

Poslední tři kilometry jsem šel tři hodiny, kolo už jsem nesundával. Neměl jsem sílu opakovaně ho znovu zvedat a vyvažovat náklad na zádech. Poslední hodinu a půl už jsem neměl vodu a nebylo ji kde nabrat. K North rimu jsem se došoural v agonii,v předklonu a ve tmě kolem deváté totálně vysílený a vyprahlý. Shodím kolo ze zad, rychle na sebe natáhnu péřovku. Nádech, výdech, nádech. A už zuřivě štěkám jako před pár dny Ben a navíc s chutí vyju jako vlk samotář.
 

Grand Canyon zdolán!


Margl to dal! Margl dal Grand Canyon za 16 hodin s dvěma dvacetiminutovými přestávkami a jedním koupáním.

 

Kompletní fotogalerie »

 

...pokračování příště....

 

Pavel "Margl" Macháček

Diskusní fórum pro: "Arizona Trail Race, 16. díl: Sestup na dno Grand Canyonu"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |