Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Výlet na horském kole aneb fakta, která byste měli znát pro pohodlnou jízdu!

9.6.2021 10:15

Chystáte se na cyklovýlet do přírody? Myslete na to, že už po pár minutách byste mohli pocítit opravdové nepohodlí. Jak je to ale s odpružením kola, případně jaké zvolit sedlo? Výlety bychom si měli užívat, nikoliv je přežívat, a proto je potřeba se zamyslet jak nad důležitými věcmi, tak nad detaily.

Bookmark and Share

Odpružení kola


V zásadě existují 2 druhy odpružení kola. Kolo může mít odpruženou jen přední vidlici, což už je dnes naprostým standardem. V tomto případě má ale kolo pevný rám. Dále existují kola s odpruženou přední vidlicí i rámem – což dnes známe pod pojmem celoodpružené kolo.


Malý bajkerský slovníček


Pojem „odpružení kola“ tedy znamená, v jakých místech konstrukce kola jsou instalována „zařízení“, která pomáhají tlumit překážky a nerovnost terénu. Pokud se však zajímáte o horská kola nebo nějaké vybíráte, setkáte se také s pojmem „zdvih“. Právě ten určuje, do jaké míry dokáže kolo překážky utlumit, nebo dle bikerského slangu „vyžehlit“. Zdvih tedy znamená, jak hluboko se umí vidlice při přejíždění překážky zanořit.

 

 

Který zdvih zvolit?


Pokud se chystáte na klasický klidnější rodinný výlet, neplánujete žádný drsnější terén, krkolomné sjezdy, skákání nebo velké stoupání v terénu, stačí vám kolo s odpruženou přední vidlicí a pevným rámem. Tato horská kola mívají zdvih kolem 80 – 100 mm, což vám pro tyto účely zcela postačí. Plánujete-li jízdu ve středně těžkém terénu – třeba lehčí single trail nebo lesní terén s mnoha kořeny, pojede se vám lépe s odpružením přední vidlice se zdvihem kolem 120 – 130 mm. Pokud jste však opravdovými fajnšmekry a máte v oblibě náročný terén, zvolte celoodpružené kolo se zdvihem 140 – 160 mm.


Úložný prostor a držáky


Není asi nezbytné nijak zdůrazňovat, že byste měli mít na cestách vše, co budete potřebovat, to znamená od oblečení, přes náhradní díly na kolo, lékárničku až po něco dobrého k snědku, a to zejména, pokud se chystáte na vícedenní náročné cyklotoulky. Avšak i mistr tesař se někdy utne, a i ten nejlepší cyklista – cestovatel někdy zabloudí. Proto je dobré mít instalovány i nosiče na kola, a to jak na běžnou výbavu, tak právě na telefon s navigací, který můžete mít v případě nutnosti na očích.


Které sedlo je nejpohodlnější?


Přece to, které vám nejlépe padne – a to bez nadsázky! Nejčastější omyl bývá tvrzení: „čím bude sedlo měkčí, tím bude pohodlnější“. Není to pravda, neboť pokud nebude sedlo na kolo odpovídat šířce vašich sedacích kostí, bude vždycky nepohodlné.


Jak ale správně vybrat? Existuje speciální stolička, na kterou si sednete a díky jejímu povrchu z paměťové pěny je pak vidět šíře sedacích kostí. Ta se změří a podle výsledku vyberete příslušnou šířku sedla. S měřením šíře sedacích kostí vám většinou pomohou přímo v prodejně. Pak už se stačí rozhodnout, zda potřebujete sedlo spíše na rekreační, sportovní nebo dokonce na závodní ježdění. Pohodlí je přece základ!

- inzerce -

Diskusní fórum pro: "Výlet na horském kole aneb fakta, která byste měli znát pro pohodlnou jízdu!"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |