Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Za 68 dní pokořili 14 osmitisícovek aneb zrodil se Himálajing. Co teď? No přece okolo Měsíce!

7.7.2021 11:55

Čeští ultravytrvalci Pavel Paloncý a Markéta Marvanová úspěšně dokončili projekt Korona Himálaje. Na silničním kole opakovaně zdolali 14 slavných alpských sedel a společně nastoupali přes 260.000 metrů výškových. Inspirací pro ně byl tzv. Everesting. Jde o výzvu kdy opakovaně stoupáte na vybraný kopec dokud nepřekonáte výšku Mount Everestu, tedy 8848 metrů.

Bookmark and Share

Máme hotovo! 17 výjezdů na Tre Cime di Lavaredo, 14 Everestingů, 68 dní, přes 130.000 m převýšení.

 

“Když jsme loni na podzim jeli Everesting na Dlouhé Stráně, napadlo nás, jestli by nešlo takhle zdolat všech 14 osmitisícovek a získat tak pomyslnou korunu Himálaje” směje se Peggy Marvanová. “Napřed mi to přišlo jako strašná blbost” přiznává známý šumperský vytrvalec a dodává: “ale nadšení zvítězilo a my vyrazili jako předjezdci všech cyklistů do zasněžených a prázdných Alp. Chtěli jsme ty Everestingy ujet na nejikoničtějších alpských stoupáních a u toho vybrat 250.000 Kč v dobročinné sbírce a přispět na neurorehabilitační léčbu pěti dětí.”

Passo di Gavia nabídlo úzkou rozbitou horskou silničku


Oba tito sportovci mají za sebou mnoho extrémních závodů i projektů a tak od nápadu k realizaci nebylo daleko. “Plánování, příprava a zajišťování materiálu si nic nezadalo s regulérní expedicí,” vysvětluje Pavel, trojnásobný vítěz extrémního zimního závodu Spine Race. “Posledních 14 dní před odjezdem jsme se vůbec nezastavili, 18. dubna jsme vyrazili s veškerou výbavou do Itálie a druhý den startovali na Zoncolanu. Ten první Everesting jsem startovala s touhou jít si místo jízdy na kole lehnout a konečně si odpočinout,” vzpomíná Peggy.

Serpentiny na Passo Falzarego


O výběru horských sedel nechali vytrvalci hlasovat své fanoušky. Mezi věhlasnými stoupáními, která zdolávali, byly klasiky jako Passo dello Stelvio, Mount Ventoux, Col du Galibier, Mortirolo či Zoncolan. “Byla to jedna pecka vedle druhé, moc jsme se na to těšili, ale vzhledem k podmínkách jsme museli dost improvizovat.” Říká Pavel. Letos bylo v Alpách nebývale mnoho sněhu, a tak jejich cesty pravidelně lemovaly několikametrové závěje.

Na Col du Galibier byl sníh i na začátku června


S náročnými podmínkami, především s mrazem a sněhem se čeští dobrodruzi potýkali celou dobu. Při každém Everestingu strávili v sedle 20 - 24 hodin. “Nejhorší situace byly nad ránem. Někdy bylo třeba -7, měli jsme před sebou 1000 výškových metrů sjezdu, který jsme i při rychlosti 50km/h jeli 15 minut. Přestávala jsem úplně cítit prsty na rukou. Byla to šílená jízda! Šílená! A když mi v posledních stoupáních zrovna nebyla zima, chtělo se mi spát a bojovala jsem s mikrospánky. Vůbec nechápu, že jsem to fakt dala,” líčí Peggy, vítězka 4500 km dlouhého závodu Tour Divide přes Spojené Státy.

Zahříváme ruce na Passo Falzarego


Původně měli vytrvalci v plánu oněch 14 Everestingů zvládnout za 42 dní. Kvůli koronavirovým opatřením, kdy dvojice nemohla mít na místě plánovanou podporu, se však tento plán ukázal jako nereálný a celý Himalájing se protáhl na 68 dní. “Spousta věcí se nám změnila pod rukama. V průběhu výzvy jsme ale zjistili, že jednu jistotu máme. Ať se děje cokoli, můžeme se spolehnout jeden na druhého. Ať už nám nepřálo počasí, technika a nebo koronavirové restrikce, vzájemně jsme se drželi. Jen díky tomu jsme nakonec splnili vše, co jsme chtěli,” radostně dodává Pavel.

Výjezdy se často táhly do mrazivé noci


Projekt Korona Himálaje měl kromě sportovní složky i část charitativní a výzkumnou. Dvojice sportovců uspořádala charitativní sbírku na neurorehabilitační léčbu pro děti trpící dětskou mozkovou obrnou. “Chtěli jsme tímto projektem i pomoc a věděli jsme že tato léčba je skutečně účinná. Bohužel ji pojišťovna nehradí, tak jsme chtěli pomoci my,” vysvětluje Peggy, za kterou stojí už několik úspěšných sbírek. Sbírka na léčbu poběží až do konce června. Aktuálně je vybráno přes 275 tisíc.

Poslední Everesting na Tre Cime di Lavaredo už hodně bolel, únava se hromadila


Poslední částí byl výzkum, kdy kromě měření tepové frekvence, výkonu a laktátu, probíhalo i kontinuální měření cukru v krvi. Zpracování výsledků ještě nějaký čas zabere, ale něco je zřejmé již teď. “Při 13. Everestingu jsem dostal tzv. hlaďák. Po celou dobu jsem se z něj snažil dostat, marně. Když se vám tohle stane při takto extrémní únavě, tělo už nezvládá hladinu cukru udržet ,” vysvětluje Pavel.

 

Z posledních testů je jasné, že z hlediska tréninkového efektu měl tento projekt jiný dopad na Pavla a jiný na Peggy. “Jeli jsme spolu, ale každý jsme se pohybovali v jiných intenzitách. Proto i výsledek je odlišný. Z měření jde vidět, že jsme oba dost natrénovali, jen každý trochu něco jiného. Nepropadli jsme se hluboko do únavy, nezatavili se, ani neonemocněli. Více se ale dozvíme až po pořádné analýze. Na ta čísla se dost těším,” směje se Pavel.

Ikonických 48 serpentin na Passo dello Stelvio


“Byl to solidní trénink,” shrnuje celou akci Pavel. Oba už se nemůžou dočkat, až vyrazí na závody. “Snad nám je situace nezruší jako ty červnové,” dodává autorka dvou cestopisných knih. Silniční kola ale teď oba nechají spát. Peggy se vydá na nejtěžší cyklistický maraton, 210 km dlouhou Salzkammergut Trophy. 7.-8. srpna pak pořádá neopakovatelnou výzvu Okolo Měsíce, které se tentokrát může zúčastnit každý z vás.


Pavel se připravuje na vrcholné běžecké akce na přelomu srpna a září - 300 km dlouhé PTL při Ultra-Trail du Mont Blanc ve Francii a 350km Tor de Geants v Itálii. Také se můžete těšit na sérii přednášek o tomto neobyčejném projektu.

Na Col du Gavia nám dělaly společnost horské kozy


Jednotlivé výjezdy:

 • 19.4. Monte Zoncolan
 • 23.4. Passo di Falzarego/Valparola
 • 28.4. Passo di Pordoi
 • 4.5. Passo di Mortirolo
 • 9.5. Passo di Sella
 • 13.5. Mount Ventoux
 • 19.5. Col du Telegraphe
 • 23.5. Col du Vars
 • 29.5. Col de la Madeleine
 • 1.6. Col du Galibier
 • 7.6. Passo dello Stelvio
 • 12.6. Passo di Gavia
 • 19.6. Passo di Giau
 • 22.6. Tre Cime di Lavaredo

Markéta Peggy Marvanová

Diskusní fórum pro: "Za 68 dní pokořili 14 osmitisícovek aneb zrodil se Himálajing. Co teď? No přece okolo Měsíce!"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |