Předposledním letošním podnikem největšího seriálu horských kol Kolo pro život je 17. září Valtické Cyklobraní Kooperativy. Premiérový závod svou účastí obohatí novopečený mistr světa a vítěz světového poháru v MTB XCO Jaroslav Kulhavý. Tato skvělá zpráva jistě potěší všechny fanoušky horských kol. Po zlatém Champéry to bude Kulhavého první závod na domácí půdě. Odpoledne po závodě se navíc ve stánku týmu Česká spořitelna - Specialized uskuteční autogramiáda majitele duhového trikotu. „Mám samozřejmě velkou radost, že právě na našem závodě budeme moci přivítat Jardu Kulhavého. Je to pro nás opravdu čest! Bude to především nezapomenutelný zážitek pro všechny amatérské a hobby závodníky. Vždyť pojedou závod společně s mistrem světa! Už teď můžu prozradit, že pro Jardu chystáme nevšední přivítání. U nás na Moravě umíme být pohostinní, ale více teď neprozradím, bude to překvapení,“ těší se na zlatého medailistu hlavní pořadatel závodu Karel Balga.
Valtické Cyklobraní Kooperativy navazuje na populární „Jevišovku“. Přesune se jen o pár kilometrů dál do překrásného historického města Valtice, které je dnes známé jako hlavního město „vína“. Jedinečný závod na nenáročné trati vedoucí mezi dozrávajícími hrozny každoročně přiláká hodně přes tisícovku účastníků. Na výběr je hlavní závod o délce 51 km a Fitness jízda dlouhá 28 km. „Vzhledem k fantastickému každoročnímu babímu létu očekáváme velmi příjemné počasí. Trať, kterou vytyčoval cyklokrosař Zdeněk Štybar, je převážně rovinatá, mírně zvlněná, střídavě vede lesem, otevřenou krajinou a vinohrady. Hlavní závod zakusí i kopcovitý terén, který najdete na moravsko-rakouské hranici. Každopádně patří tento terén mezi ty snadnější, a tak je vhodný také pro nevyježděné závodníky a rodiny s dětmi. Část tratě vede rozlehlým Lednicko-valtickým areálem, který po staletí vytvářela rodina Lichtenštejnů, a který byl v roce 1996 zapsán na seznam míst Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pojede se kolem architektonických skvostů, výstavních sídel, romantických loveckých zámečků… Kdo přijede, bude okouzlen,“ slibuje Karel Balga.
Na své si přijdou také děti. Nejdříve je dopoledne čekají závody Junior Trophy, rozdělené podle věkových kategorií. Divácky nejvděčnější jsou závody těch úplně nejmenších dětí na odrážedlech. Tratě budou vytyčené přímo v areálu parku u zámku. Celý den si děti navíc mohou hrát v Dětském klubu, jehož centrem je dvouvěžaté tee-pee se spoustou hraček, her a soutěží. Stejně jako na každém závodě seriálu Kolo pro život, nebude ani ve Valticích chybět Škola biku s mistrem světa v trialu Pepou Dresslerem.
Seriál Kolo pro život je proslulý propracovaným nadstandardním servisem pro účastníky závodu. Mezi jeho hlavní benefity patří Depo Kooperativy s cykloservisem, Bezpečná zóna pro bezstarostné uschování kol a osobních věcí, wapky na umytí kol a v neposlední řadě mobilní sprchy s teplou vodou. Česká spořitelna baví děti ve stánku, kde se soutěží o hodnotné ceny a dále připravila Relax zónu s masážemi. Škoda Auto nabízí Kyslíkový stan pro relaxaci před i po závodě, nebo předváděcí jízdy s vozy Škoda. Nebude samozřejmě chybět ani výtečná kuchyně Roberta Čermáka. Na výběr bude šest teplých jídel včetně jednoho sladkého. K pití se točí Kofola a Birell. Po vyhlášení vítězů se ještě můžete těšit na bohatou tombolu.
„Chtěli bychom, aby se u nás lidi bavili,“ říká Karel Balga. „Proto jsme pro ně kromě samotných závodů připravili bohatý doprovodný program, který bude vycházet z krajových folklórních tradic, jako je např. vystoupení cimbálovky a krojovaných tanečních párů. Do toho budou vypsány dvě soutěže. Jedna nese název Tahání koštýřa a druhá soutěž je ve šlapání hroznů. K ochutnání budou místní speciality a samozřejmě víno a burčák. V sobotu bude totiž ve Valticích probíhat tradiční Burčákobraní!“
Určitě stojí za to přijet o den dříve, nebo zůstat do neděle a něco z toho vidět a užít. A nezapomeňte, demižony s sebou!
Miloš Lubas