Karlův běh Alpine Pro zahájil seriál Stopa pro život

15.2.2011 16:35

Stopa pro život má za sebou úspěšnou premiéru na Božím Daru. Závodům po oba dny kralovali Seifert (GER) a Erbenová.

Jména německého lyžaře Benjamin Seifert (TSG Bau Hammerbrücke) a Heleny Erbenové (Ski klub Jablonec n.N. /Eleven Team) jsou od neděle zapsány v kronice vítězů Karlova běhu Alpine Pro, který se o tomto víkendu konal na Božím Daru. Nejstarší běh u nás slavil kulaté, čtyřicáté narozeniny a zároveň byl vůbec prvním závodem nově vzniklého seriálu Stopa pro život. Seifert s Erbenovou zcela jasně ovládli oba víkendové závody.

V pátek, den před závodem, to přitom na Božím Daru vypadalo krušně, jako by se závody ani neměly uskutečnit. Vytrvalý déšť a silný nárazový vítr bičoval od čtvrtka až do páteční půlnoci náhorní planinu Krušných hor. Nepříznivé počasí přidělalo pořádné vrásky na čele pořadatelům z LK Slovan Karlovy Vary a Stopy pro život. Trasy se musely na poslední chvíli měnit a do rána rolbou upravovat. Naštěstí počasí se umoudřilo a podmínky pro lyžování nebyly nakonec vůbec špatné. Zpoza mraků svítilo sluníčko, vítr se utišil do normálu a mráz (-6°C) příjemně štípal do obličeje.

Sobota patřila závodům volnou technikou. Od 10:00 na zmrzlou, přesto výborně připravenou trať vyrazily děti a mládež. O hodinu později byl odstartován hlavní závod dne – Memoriál Jana Pravečka na 21 a 30 km. Vítězství z bruslařské třicítky putuje k našim západním sousedům zásluhou Benjamina Seiferta. Devětadvacetiletý Němec si v polovině závodu vypracoval jednominutový náskok na skupinku pronásledovatelů a udržel ho až do cíle. Druhé a třetí místo získali mladíci z pořádajícího klubu LK Slovan Karlovy Vary Jakub Rádl a Jan Kronika.

Na kratší 21 km trase se předvedly ženy společně s juniory. Nejlepší ženou sobotního dne se s přehledem stala česká reprezentantka v běhu na lyžích Helena Erbenová. S více jak dvou a půl minutovou ztrátou po ní doběhla Helena Randáková (ČKS SKI Jilemnice). Třetí místo vybojovala Kateřina Neumannová, když kilometr před cílem odskočila Heleně Rejzkové (LK Slovan Karlovy Vary).

V neděli se běhalo klasickým stylem. Start Memoriálu Jiřího Čáslavského se odehrál ve třech vlnách. První v 10:00 vyrazili do stopy borci na nejdelší trase 45 km. S čtvrthodinovými odstupy vybíhali závodníci na 21 a 10 km. V hlavním závodě vypálil všem rybník, stejně jako v sobotu, Benjamin Seifert z Německa. Dokázal, že výborně zvládá oba lyžařské styly. Po celou trať mu byl největším soupeřem Václav Kupilík (LK Slovan Karlovy Vary), který protnul cílovou pásku druhý se ztrátou minuta a půl. Na pěkném třetím místě skončil Tomáš Jakoubek (Silvini).

Helena Erbenová je výborná klasička a dokázala to v závodě na 45 km. Ženskou kategorii jasně vyhrála a v absolutním pořadí zaujala skvělé 15. místo! Na stupních vítězů ji doplnila druhá v cíli Zuzana Rösslerová (Ski klub Jablonec) a třetí Petra Kottová (Volvo Auto Hase).

Premiéra seriálu Stopa pro život při Karlově běhu Alpine Pro dopadla velmi dobře. Na Boží Dar přijelo necelých sedm stovek závodníků z Čech a sousedního Německa. Mezi účastníky závodů se vyjímala známá jména z oblasti sportu nebo veřejného života, ať už to byla Kateřina Neumanová, Milan Šperl nebo ex guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Letošní ročník Karlova běhu byl ve znamení velkých změn. Místo startu a cíle se přesunulo ze spodních, stísněných partií města Boží Dar nahoru na kopec k bývalé celnici. Volné, rozlehlé prostranství okolo umožnilo podstatně rozšířit zázemí. Pořadatelé Stopy pro život lyžařům představili nadstandardní komfort služeb, který si doposud užívali bikeři seriálu závodů horských kol Kolo pro život. Hlavními lákadly byl velký, vyhřívaný stan s dřevěnou podlahou, catering s vlastní kuchyní a výběrem ze šesti teplých jídel, Depo Kooperativy s vyhřívanou převlékárnou a možností bezpečného uložení osobních věcí během závodu i po jeho skončení nebo sobotní doprovodný program pro děti. V neděli, po dokončení závodů byly od závodníků slyšet samé pochvalné hlasy na veškeré novinky.

Dalším závodem seriálu Stopa pro život je 26. – 27. 2. Šumavský Skimaraton Kooperativy. Ten má za sebou již čtvrt století existence! Start a cíl závodu je na šumavské Kvildě a trať vede nádherným prostředím Národního parku Šumava. Dvoudenní program začíná v sobotu závodem volnou technikou. V neděli se běží klasika. Závod je zařazen do kalendáře FIS a je součástí série Euroloppet a Ligy dálkových běhů.