Kromě pozvaných vítězů byli přítomni také zástupci pořadatelského týmu seriálu Stopa pro život ze společnosti ČS MTB Team a zástupci hlavních partnerů seriálu – společnosti Pojišťovna Kooperativa, Alpine Pro a Czech Tourism.
V mužské kategorii zvítězil a pohár pro nejlepšího závodníka seriálu Stopa pro život získal Tomáš Jakoubek, druhý skončil Jan Ferdinand Polášek a třetí Josef Vejnar. Mezi ženami byla nejlepší lyžařkou Petra Kottová, druhé místo obsadila Helena Erbenová a třetí Zuzana Rösslerová.
Vítěz Tomáš Jakoubek, závodící za tým Silvini, se specializuje na dálkové masové běhy u nás i v zahraničí. Na prvním podniku Stopy pro život, kterým byl Karlův běhu Alpine Pro, obsadil v hlavním závodu na 45 km klasicky 3. místo a na Šumavském skimaratonu Kooperativy vyhrál závod na 42 km klasicky. „Úroveň seriálu Stopa pro život je plně srovnatelná se zahraničními závody. Kvalitní zázemí je pro závodníky velkým bonusem. Samozřejmě, lidi si jdou hlavně zasportovat, ale pak jsou rádi, že se mají kde v teple převlíknout, najíst a vydržet až k vyhlášení. Co se týká závodu jako takového, tak tam už to je hlavě o tý mase a atmosféře,“ zhodnotil závody „Stopy“ Tomáš Jakoubek.
Česká reprezentantka v běhu na lyžích Helena Erbenová patřila k největším osobnostem prvního ročníku seriálu Stopa pro život. Novopečená maminka obsadila v celkovém pořadí druhou příčku, díky dvěma prvenstvím na Karlově běhu Alpine Pro. Šumavského skimaratonu Kooperativy se kvůli mateřským povinnostem a nemoci nemohla zúčastnit. Helena, stejně jako Tomáš pochválila celkovou vysokou úroveň seriálu Stopa pro život. „Závodění si teď po narození dcery strašně užívám. Do budoucna bych se chtěla věnovat spíše dálkovým běhům, je to pohodovější závodění. Zázemí závodu na Božím Daru nemělo chybu, vyhřívaný stan byl perfektní.“
První ročník seriálu Stopa pro život 2011 měl ve svém kalendáři zapsány tři závody. Na Šumavě se konaly hned dva - slavný Šumavský skimaraton Kooperativy a nový podnik Lipenská stopa Czech Tourism. Další destinací, kam Stopa pro život zavítala, byly Krušné hory a jeho horské středisko Boží Dar. Zde se uskutečnil závod se čtyřicetiletou historií - Karlův běh Alpine Pro. Všechny závody se i přes nepříznivé klimatické podmínky letošní zimy, díky velkému úsilí pořadatelů, uskutečnily. Pouze Lipenská stopa Czech Tourism byla kvůli lednové oblevě a nedostatku sněhu přeložena na březen a její program byl upraven.
Závody seriálu Stopa pro život se od ostatních masových lyžařských běhů u nás zásadně lišily díky propracovanému, kvalitnímu zázemí, skvělému zabezpečení a pestrému doprovodnému programu. Účastníci nejvíce ocenili a chválili velkokapacitní vyhřívaný stan s dřevěnou podlahou, výborný catering z vlastní kuchyní s výběrem z několika teplých jídel, vyhřívanou převlékárnu a úschovnu osobních věcí a lyží – Depo Kooperativy, dětský stan se školičkou lyžování a mazací servis Swix. Elektronické měření času závodníků pomocí čipů bezchybně zajišťovala firma SportSoft . Živými vstupy o dění na závodech informovala stanice Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál.
Tomáš Hykl za společnost ČS MTB Team na závěr vyhlášení vítězů poděkoval všem pořadatelům jednotlivých závodů i partnerům seriálu Stopa pro život za spolupráci při zajištění prvního ročníku, bez jejichž pomoci by závody neměly tak výtečnou úroveň.
Premiéra seriálu Stopa pro život se vydařila. Zima se uložila ke spánku, nikoli však pořadatelé. Již nyní pracují na přípravách zajištění druhého ročníku. Nápadů, které by měly seriál posunout dál, je celá řada. Nechme se překvapit. V roce 2012 se Stopou pro život na shledanou.
Miloš Lubas