Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Z extrému do extrému

27.6.2016 13:48

Dvacátý ročník ČEZ Adrenalin Cupu 2016, extrémní závod čtyřčlenných štafet, který se uskutečnil v sobotu 25. června v Ostravici, opravdu dostál svému zaměření a byl plný extrémů.

Bookmark and Share

Ačkoliv v prostoru fotbalového hřiště Ostravice převládalo více než horké počasí, nepředvídatelná Lysá hora kvůli silnému větru do vzduchu paraglidisty nepustila. Z vítězství se potřetí v řadě radoval tým OpavaNet ve složení Robert Krupička, Tomáš Ledník, Jiří Hudeček a Kamil Mrůzek, kteří se tak znovu mohou těšit z titulu mistrů republiky.

Dušan Kožíšek


Kvarteto OpavaNet prosvištělo letošním závodem stylem start-cíl. Jako první na Lysou horu doběhl Robert Krupička, který se tak za obhajobou prvenství vydal tím nejlepším možným způsobem. A to i přesto, že mírně zazmatkoval na cestě a uhnul z trati, za což následovala pětiminutová penalizace. I přes tento defekt se však udržel v popředí. Poté však zasáhla příroda a kvůli silnému větru nemohli na svém úseku vzlétnout paraglidisté. Atraktivní přistání do středu fotbalového hřiště v Ostravici je sice minulo, ale i tak si dali aktéři kilometrový běžecký úsek z Lysé hory s padákem na zádech, který alespoň symbolicky rozevřeli, aby v následných intervalech mohli do bojů vypustit další členy týmu.

„Ani se nedá říct, že mě to mrzí. To, co děláme, je outdoorový sport, který je závislý na počasí. Já už se paraglidu věnuji 25 let a za tu dobu už jsem si zvykl, že s přírodou se zápasit nedá. A když počasí není ideální, musí zvítězit zdravý rozum. Spíš je to škoda pro diváky, kterým jsme nemohli ukázat, co v nás je a co umíme. Jsme ale rádi, že jsme se tady sešli, strávili spolu nějaký čas, zasportovali si," řekl člen vítězného týmu Tomáš Ledník. Nakonec však tento zkušený sportovec o něco později pro diváky přece jen jako jediný a mimo soutěž z Lysé hory sletěl. Tým OpavaNet zvítězil v čase 3:25:25 hod.

Na druhém místě skončila štafeta týmu Technika Brno Extreme Abuelo, pro kterou bylo i stříbro velkým úspěchem. „Loni jsme byli třetí, letos druzí. OpavaNet v téměř stejném složení jezdí už dlouho a upřímně musím říct, jsou to esa v České republice i na světě. I když se snažíme, nejsme schopni je předehnat. To by museli vyloženě něco pokazit. Takže pro nás druhé místo je naše maximum a zároveň náš nejlepší výsledek na Adrenalin Cupu za deset let, takže jsem moc spokojený,“ okomentoval druhou příčku Pavel Srbecký, který jako kajakář finišoval za doprovodu zbylých členů štafety. Třetí místo urval další brněnský tým Technika Brno Extreme.

A jak si své úseky užily další sportující osobnosti, kterého se ČEZ Adrenalin Cupu 2016 zúčastnily? Běžec na lyžích Dušan Kožíšek absolvoval běžecký úsek za tým pořádající agentury Seven Days Agency a na Lysou horu doběhl jako čtrnáctý a zcela vyčerpaný. Stejný tým reprezentoval na kole další lyžař Aleš Razým. „S klasickými bikery se rovnat nemůžu, ale bral jsem to tak, že když se vejdu do 20 minut za prvního, tak budu spokojený. A to se povedlo. ČEZ Adrenalin Cup je bezkonkurenčně nejextrémnější závod, který jsem v letošní sezoně absolvoval. Jet skoro hodinu a půl do kopce asi jen tak nepřekonám. Na trati byly úseky, které jsem technicky ani fyzicky nedával. Cestou nahoru mně bolely nohy, takže jsem i slezl a kolo tlačil. Ale nutno říct, že jsem nebyl sám. A při prudkém sjezdu z Lysé hory dostaly naopak zabrat ruce, jak jsem pořád brzdil,“ popisoval svůj úsek Aleš Razým, jehož tým nakonec skončil na 7. místě.

V souboji ženských týmů se nejvíce dařilo družstvu Czech Outdoor Extréme Team XX ve složení Marcela Mikulecká (běh), Ivana Březinová (paragliding), Zdeňka Němcová (MTB) a Romana Ševčíková (kajak), které proběhlo cílem v čase 4:46:56 hod. V celkovém pořadí všech družstev dívky, které se staly mistryněmi ČR, obsadily 15. místo.

„Letošní 20. ročník byl asi nejtěžší ze všech, a to vzhledem k náročnému počasí, které nás opravdu otestovalo. Ještě ráno se zdálo, že všechny disciplíny klapnou, pak ale vítr překazil slet padáčkářů a extrémně velké teplo, které v této oblasti panuje poslední tři týdny, způsobilo, že bylo málo vody i na závěrečný úsek kajaků. Mohli jsme vypustit pouze osm kubíků vody, koryto bylo vysušené a čekali jsme téměř hodinu a půl, než se naplnilo do takové míry, abychom do něj závodníky mohli vpustit. Velkého proudu vody jsme pak museli maximálně využít, proto jsme kajakáře posílali na trať nahuštěně každých 30 vteřin. Nic podobného jsme nikdy nezažili a zvládli jsme to jen díky intenzivní spolupráci s Povodím Odry,“
zhodnotil jen pár minut po skončení 20. ročníku akce, pro změnu už za hustého deště, Martin Kráčalík, ředitel pořadatelské agentury Seven Days Agency.

Vrcholné sportovní výkony v terénu předváděli také nosiči piva ve speciálním závodě Bernard Beskydský Šerpa, který se v rámci ČEZ Adrenalin Cupu konal již poosmé. Pětašedesátikilový sud piva na Lysou horu nejrychleji ze všech 21 družstev na Lysou horu vynesla čtveřice Milan Marhal, Petr Mazal, Martin Mazal, Jakub Mach z týmu Team Poštovna Sněžka. Borci zdolali devítikilometrovou trať s převýšením 950 metrů v čase 01:46:34.59 hod.


Sobotní den ale nebyl jen o závodění, ale díky Nadaci ČEZ také o pomoci. Diváci mohli v ČEZ Energy zóně prostřednictvím bezplatné mobilní aplikace EPP – Pomáhej pohybem od Skupiny ČEZ, která zaznamenává pohyb uživatele, například chůzi či běh na lyžích a generuje body, které lze poté věnovat některému z aktuálně nabízených projektů, které Nadace ČEZ finančně podpoří. Tentokrát pomoc putuje na dvoutýdenní rehabilitační program pro Natálii Librovou v centru ADELI. „Natálka má kombinované postižení, jsou jí pouhé dva roky a má přibližně 10 až 20 epileptických záchvatů denně. Vývojově odpovídá věku tří až čtyř měsíčního dítěte a je plně odkázána na dvacetičtyřhodinovou péči rodičů. Chtěli bychom proto Natálce zajistit speciální rehabilitaci v centru Adeli v Piešťanech, která by ji mohla posunout dále,“ vysvětluje Marie Pásková, regionální manažerka komunikace Skupiny ČEZ.


Kóty závodu ČEZ Adrenalin Cup 2016

  •  
  • Běh do vrchu 16 km - převýšení 1 145 m
  • Paragliding 5,5 km - převýšení 925 m
  • Mountain bike (MTB) 30 km - převýšení 1 430 m
  • Kajak 5 km – převýšení 70 m - 15 branek, skok do vody z rampy, eskymácký obrat

Kompletní výsledky naleznete na: http://live.timechip.cz/#2016/69/vysledky
 

Eva Hromádková

Diskusní fórum pro: "Z extrému do extrému"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |