Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Manitou 2018 ve znamení mocných osmiček

20.8.2018 14:52

Významných událostí končících osudovou osmičkou v dějinách Českého státu bychom mohli vyjmenovat celou řadu. Namátkou zmíníme známé letopočty 1348, 1848, 1918, 1948, 1968 nebo také únor 1998, kdy naši hokejisti zvítězili na olympijském turnaji století v japonském Naganu. Můžeme snad ještě letos čekat nějakou „pikošku“? Bude například zvolen nový prezident? Nastanou předčasné volby? Těžko říci, zda se něco takového stane. Co, ale víme určitě, že syndrom „osmiček“ postihl i 22. ročník bikerského maratonu v Chrudimi. Populární akce s logem indiána konaná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje, Martina Netolického připadla na lehce zapamatovatelné datum 18. 8. 2018. I mnoho zamilovaných párů si ho určitě zvolilo jako den své svatby, pro nás ortodoxní „závoďáky“ znamenalo další výzvu v podobě jedenáctého podniku seriálu KPŽ a přijelo nás přesně 1588.

Bookmark and Share

Tradiční časový harmonogram samozřejmě nejdříve určil vítěze v dětských závodech ČT D: Junior Trophy, kde se o co nejlepší umístění porvalo přes 300 dětí ve věku od 1 do 13 let. Na dokonale připraveném okruhu v areálu bývalé ploché dráhy to pulzovalo od samého rána. Pořadatelé přírodní trasu oproti předchozím ročníkům prodloužili, nechyběly na nich skokánky, klopené zatáčky a průjezd džunglí s velkými vyobrazeními nejrůznějších zvířat, které jinak potkáte jenom v ZOO. Dokonale naaranžované stanové městečko čekalo na závodníky s bohatým servisem v podobě občerstvení v Modré zóně České spořitelny, Depa Kooperativy pro očistu kol, jich samotných i jejich oblečení.

Kolem 11. hodiny se místo startu na Resselově náměstí začalo zaplňovat stovkami nedočkavých cyklistů, jejich doprovodů, fanoušků i zvědavých domorodců. Ti v prvních koridorech vzali zavděk stínem, který vrhal majestátní kostel Nanebevzetí Panny Marie, jelikož sluneční paprsky nabíraly na intenzitě a začalo se znatelně oteplovat.

Na lehce prodloužené trase B, která měřila 66 km, se všichni museli porvat nejen s 15 km navíc, než je zvykem u ostatních závodů, ale i s teplým počasím, které ne a ne dát pokoj. Někteří proto raději rovnou dali přednost 39 km trase C. Ještě před startovním výstřelem obou tras, si vzal slovo sám velký náčelník Karel Jeníček. Všechny přítomné upozornil na nová sporná místa, jejich neobvyklý způsob značení (bizoní žlučí), množství a polohu občerstvovacích stanic, zdůraznil zásady správného odpadového hospodářství, popřál všem šťastnou cestu a přidal: „Bacha na sjezdy!“

Jen kousek po startu čekal bikery bonbónek v podobě dlouhých kamenných schodů. Za řinčení součástek, skřípění brzd a koulení bidonů vypadnuvších z košíků se závodníci spouštěli střemhlav dolů obrovskou rychlostí. Dlouhé pole cyklistů trochu roztrhalo na ty, co schody jedou a ty, co kola vedou. Mnozí dali přednost bezpečnější chůzi, pro kterou byl vyhrazen zvláštní koridor vlevo, aby se zamezilo kolizím s těmi, kteří si na jízdu troufli. Sjezd Širokých schodů se týkal i Céčkařů, startujících o hodinu později. Déčkaři na Fitness jízdě byly letos schodů ušetřeni a začátek své trasy na 21 km absolvovali po startu na historickém náměstí residenční čtvrtí a dále kolem náhonu, takže se pod Širokými schody ocitli příjemnou oklikou, kde se teprve uskutečníl slavnostní start.

Během prvních kilometrů hlavního závodu se jelo hodně rychle, trasa byla bez výrazných kopců a po loukách, takže se čelo dlouho drželo ve větší skupince. Postupně se z ní vyselektovalo cca 6 a později už jen 2 eliťáci.  Pavel Boudný z týmu České spořitelny – Accolade nakonec nedal šanci v závěrečném spurtu Martinu Stoškovi (Symbio+CE.Energy) a při absenci svých kolegů Matouše Ulmana a Tomáše Višňovského si připsal třetí vítězství v letošním ročníku. Ženskou kategorii ovládla letos neporazitelná Jana Pichlíková (Erste Premier Petr Čech MTB Team), která na své pronásledovatelky najela přes úctyhodných 12 minut.  

Oblíbené Manitoučko nabídlo technickou trať zasazenou do našich nejmenších českých hor s hrdým pojmenováním Železné hory, která spíše vyhovovala vytrvalcům a taktikům. Množství lesních singltreků se pravidelně střídalo s těžšími kořenitými a kamenitými pasážemi, a tak bylo o zábavu postaráno. Pohodáři na chvostu si jistě všimli mohutné lípy na návsi v Klokočově, která svým obvodem dosahuje úctyhodných 19 metrů a řadí se tak, se stářím více než 1000 let k nejstarším stromům v Čechách, všichni určitě ocenili ve vyprahlém prašnu průjezdy několika brody a potůčky, které ve spalujícím počasí příjemně osvěžily. Jeden z nejtěžších zážitkových Birell segmentů v seriálu nemohl chybět na úseku zvaném Cítkov. Jednalo se o poslední výživné stoupání, v některých místech i s 20 % sklonem. Zlomový bod závodu. Lup tam „magnézko“ a ještě zatočit nohama a pořádně si to užít z posledních sil. Uff, jsme tady! Poslední kilometry už se nesly v duchu desetikilometrového klesání až na cílovou čáru a saharská jízda byla u konce.

Tleskáme pořadatelům a všem dobrovolníkům z TJ Sokol oddíl cyklistiky Chrudim pod křídly pana Jeníčka. Kromě parádní trasy pro děti a závodních i netávodních tratí pro dospělé s bohatými občerstvovačkami přichystali pro předem přihlášené závodníky na trasách B a C měrky na řetěz s emblémem indiánské ikony závodu. Každý účastníky si domů mohl odvézt na památku speciální nálepku.

Poslední srpnový závod je už také minulostí, za 14 dní čeká cyklisty spíše o něco kratší, rychlejší a rovinatější boj v hlavním městě piva, který si určitě v areálu parku za obchodním centrem Plaza užijí i stovky dětí a prodlouží si s Junior Trophy a pátečním Cyklokroužkem nezapomenutelné prázdniny.

 

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "Manitou 2018 ve znamení mocných osmiček"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

lankový zámek na kolo, který nabízí mosazné tělo a 6mm silné ocelové lanko.

Sponzor soutěže:


Více zde

Archiv soutěží

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz