Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Na Orlíku bylo vody dost, bohužel. Aneb když počasí bikerům nepřeje

23.6.2015 12:44

Šestou zastávku letošní série Kolo pro život na Orlíku ozdobil uplynulou sobotu svojí účastí náš nejlepší biker a tvář seriálu, Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing). Závody na trasách B, C a D poznamenalo „pestré“ počasí, ve kterém si opět nejlépe rozvrhnul síly čerstvý mistr ČR v maratonu, Pavel Boudný (Česká spořitelny Accolade) jen několik setin vteřinek před svým oddílovým kolegou Matoušem Ulmanem a tahounem celého závodu, Janem Strožem (Symbio+ Cannondale). Letos fenomenální Anna Šmídová (Nilfisk Alto) zvítězila před druhou Denisou Stodůlkovou z týmu Petr Čech Sport o více než 5 minut.

Bookmark and Share

Počasí předchozích dnů i nelítostná předpověď na víkend napovídaly, že to nebude jednoduchý závod a déšť dříve nebo později na helmy závodníků dopadne. Zatímco děti byly dopoledne, kromě ranního krátkého mžení, deště ušetřeny a dokonce jim na novou trasu svítilo slunce, dospělí se topili v mazlavé bahenní lázni. Přesto se na start některé z tras v oblíbené destinaci s centrem na Vystrkově sjelo více než 1200 mužů, žen a dětí. To je počet, který tak akorát odpovídá kapacitě areálu a přilehlým parkovacím plochám. Limitovaná účast, která byla letos poprvé vypsána, splnila tak svoji funkci na jedničku a pořadatelé i bikeři mohli být spokojeni.


Už dopoledne se naplno rozjely závody dětí a nenechala si je ujít ani největší persona české horské cyklistiky, Jarda Kulhavý. Jára se před závodem netajil tím, že chce na Orlík přijet brzy ráno, aby klání Junior Trophy konečně viděl a spolu s dětmi si ho užil, hlavní závod bral spíše jako tréninkové rozjetí před pohárovou nedělí. A povedlo se. Několik kategorií Juniorky odstartoval, jednu dokonce odmoderoval (vůbec to nebylo špatné) a taky se s dětmi na památku vyfotil. Předstartovní chorál dětí na odrážedlech, jejich rodičů a sólisty Pepy Čecha už sice před startem hlavního závodu nestihnu, ale natáčení pro zprávy ČT ano. A vše s úsměvem.

V 11:30 už stál Jaroslav spolu s téměř 500 odhodlanými bikery na startu trasy B, všem bylo jasné, že se nepojede vlažným tempem. Závodníky čekaly 2 okruhy na ideálním uzavřeném okruhu trati, převážně lesem, bez rizika střetu s automobilem. Startovnímu výstřelu předcházelo klasické řazení do koridorů, cyklisté tak měli čas prohodit pár slov a popřát si štěstí do závodu. V tu chvíli bylo teplo a svítilo optimistické skoro letní slunce.

Po startovním výstřelu se dal balík do pohybu a hned od lajny se vyjelo pekelným tempem. Po kilometrovém stoupání závodníci najeli do terénu. Noční déšť vykonal své, trať byla bahnitější, než by se dalo očekávat. Začal tak boj s rovnováhou a jezdeckými dovednostmi a výkonností. Vedení se od první chvíle ujal náš olympijský vítěz, sledovaný smečkou závodníků z týmů Spořky a Symbia. Při průjezdu zázemím do druhého kola, ale už Jarda chyběl a za otěže tahal především neúnavný Honza Strož. Někteří jezdci byli v tu chvíli už téměř k nepoznání.

V druhé části závodu čekaly na všechny vydatné dešťové přeháňky, přidaly se dokonce malé antiperle krup. Nikdo nechápal, kde se mohlo na tradičně oblíbených suchých lesních cestách vzít tolik bláta. Navíc jezdci z dlouhé trasy dojížděli ty pomalejší z krátké trasy a nebylo vždy jednoduché se na rozbahněné trati „céčkařům“ vyhnout. Oboustrannou toleranci naštěstí mají závodníci z KPŽ v krvi. Opakující se aprílové přepršky zavinily defekty, spousta závodníků vzdala boj s pochroumanou technikou a bahnem, zapadlá kola v hnědé břečce až po náboje nebyly výjimkou. Každý, kdo dojel, byl šťastný, že to dal. Těmi opravdovými a jedinými vítězi se ale stali „Grande Paolo“ Boudný a Anička Šmídová.


Pavel Boudný (Česká Spořitelna Accolade):
„Po náročném mistrovství republiky a etapovém závodě Alpen Tour se mi jelo nad očekávání dobře. Závod se rozhodl v okamžiku, kdy odstoupil Jarda Kulhavý. Cítil jsem se dobře, tak jsem za to vzal a vyšlo to. Trať byla pěkně rozbahněná a bohužel my na čele jsme narazili na lidi z krátké, což závod trochu komplikovalo. Je to moje třetí vítězství v letošním Kápežetku, tak jsem rád.“


Anna Šmídová (Nilfisk Alto):

„No, po pravdě, dneska to nebylo nic moc. Bláto nemám ráda, zvlášť takové, jaké bylo tady. Letos, to byl první závod na blátě, tak jsem z toho byla hlavně ze začátku celkem rozhozená. Pak jsem se už srovnala, snažila jsem se neriskovat, abych neudělala nějakou chybu. Ke konci jsem věděla, že mám bezpečný náskok. O to větší mám radost, že se mi podařilo i v těchto podmínkách vyhrát.“

Hlavní partner závodu, pojišťovna Kooperativa, měl tentokrát v DEPU opravdové žně. Dostatek kójí i vody prýštící z wapek uspokojily všechny závodníky. Ti pak očistili také svá těla ve přistavěných sprchách. DEPO Kooperativy v této zatěžkávací zkoušce obstálo na výbornou.

 

Martina Ptáková


 

Diskusní fórum pro: "Na Orlíku bylo vody dost, bohužel. Aneb když počasí bikerům nepřeje"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |