Cykloserver.cz

Aktuality

Cyklomaratontour prolétla brněnskými lesy

25.8.2010 18:05

RWE Okolobrna, jeden z nejsilněji obsazených závodů letošní CHANCE UNILEVER Cyklomaratontour, se jel za ryzího letního počasí. Vítězství vybojovali Robert Novotný a Ilona Bublová.

Bookmark and Share

Podobnou akci za svých bezmála sto let existence autocamp Obora ležící u brněnské přehrady ještě nezažil. Jeho areál totiž v neděli 22. srpna zaplnily bezmála čtyři stovky účastníků desátého podniku Cyklomaratontour 2010. Pro účastníky z celé republiky připravili pořadatelé závodu RWE Okolobrna 32 kilometrů dlouhý okruh, který většina cyklistů absolvovala dvakrát. Na své si ale i tentokrát přišly děti v rámci dětských závodů Tygříkova poháru.

Hlavní závod na 64 km, tedy dva okruhy, byl odstartován přesně půlhodinu před polednem. Slunečné počasí přilákalo kromě samotných účastníků závodu i velké množství diváků, kteří se často rekrutovali z řad náhodných turistů. Okruh závodu vedl atraktivním prostředím lesů Přírodního parku Podkomorské lesy v okolí Brněnské přehrady, hradu Veveří a brněnského autodromu. Cyklistům trať nabídla v každém 32 km dlouhém okruhu slušné převýšení 650 metrů převýšení. Tedy nic lehkého.

Trať závodu vedla z většiny po lesních cestách a volném terénu. Navíc byla díky suchému počasí suchá a rychlá, kaluže se daly spočítat na prstech jediné ruky. Z některých míst okruhu se nabízely účastníkům pěkné výhledy na nedaleké město Brno. Robert Novotný, Jan Hruška a Martin Mareš, kteří se ostatním vzdálili hned v prvním kopci, ale na kdovíjaké kochání čas ani myšlenky neměli. V tomto pořadí taky zmíněná trojice projela po dvou hodinách cílem.

Chtěl jsem roztrhat balík hned po startu,“ vysvětlovat svou strategii Jan Hruška, který před čtrnácti dny v Ostravě obhájil svůj titul mistra republiky v půlmaratónu. Krok s ním udrželi jen silničář Martin Mareš (PSK Whirlpool-Author) a Robert Novotný (Factor Bike Team). „Ještě tak čtvrt kola to vypadalo, že by nás mohli zezadu dojet, ale pak už bylo jasné, že si to o vítězství rozdáme mezi sebou,“ doplnil Novotný.

Právě Robert Novotný, jemuž se mezi bikery neřekne jinak než Džovan, se pak stal vítězem druhého ročníku RWE Okolobrna. „V závěrečném sjezdu jsem jel z první pozice a dojezd tady v kempu už jsem si pohlídal,“ řekl závodník týmu Factor. Den předem v Karlových Varech obsadil druhé místo za Janem Hruškou, s nímž si v Brně pozice jen prohodili. „Jsem rád, že jsem to dnes Honzovi mohl vrátit,“ usmál se Novotný. Na třetím místě pak do cíle o pouhé tři vteřiny později dojel Martin Mareš. Čtvrtý Jan Jobánek (Merida Biking Team) i pátý Pavel Boudný (Česká spořitelna – Specialized) už ztratili dvě a půl minuty.

Mezi ženami na dlouhé trase kralovala Ilona Bublová (Rockmachine-Cyklomax), která o minutu a půl udolala druhou Veroniku Strašilovou (Pell´s Hard). Třetí místo vybojovala Barbora Hanušová (Kellys Bikeranch).

Závod na jediný okruh, tedy na 34 kilometrů, vyhrál domácí Petr Šťastný (HAKR Brno). Mezi ženami jej napodobila Anna Krejčová (Tišnov Bikers), která o pouhých 6 desetin vteřiny porazila druhou Martinu Ernestovou (Bike servis Klecany).

Zapomenout nesmíme ani na Tygříkův pohár, v rámci něhož se na tratě délek 500 - 4000 metrů vydal v dopoledních hodinách cyklistický dorost. Zažít závodní atmosféru ještě před startem hlavního závodu tak mohly i tentokrát děti od předškolního věku až po starší žáky a žákyně.